Księgi wieczyste w praktyce

Księga wieczysta stanowi najistotniejszy dokument określający stan prawny każdej nieruchomości. To tu znajdziemy wiążące informacje na temat właścicieli, położenia oraz ewentualnych obciążeń hipotecznych. 

Czym jest księga wieczysta?

Wspomniana wiedza jest niezbędna szczególnie podczas nabywania nieruchomości, pozwala bowiem uniknąć późniejszych przykrych niespodzianek, których wyjaśnianie zazwyczaj okazuje się procesem długotrwałym a często także kosztownym. Jednak nawet osoby niemające w planach kupna lub sprzedaży nieruchomości powinny kontrolować zapisy w księdze i dbać o ich aktualizację. Najważniejszy fakt dotyczący ksiąg mówi o tym, że nie są one przypisane do właściciela, lecz do nieruchomości. Oznacza to, że jedna osoba może pojawić się jako posiadacz w wielu księgach, natomiast każda nieruchomość powinna dysponować tylko jednym takim dokument. 

Księgi wieczyste nie są nowym wynalazkiem. Pierwsze pojawiły się już w czasach monarchii stanowej, jednak dopiero połowa XIX wieku przyniosła unormowanie ich statusu prawnego i stworzyła obowiązujące do dziś zręby funkcjonowania. Na terenie Polski księgi w znanym nam obecnie rozumieniu pojawiły się w okresie zaborów, co ciekawe, część z nich obowiązuje do dziś i ma status tak zwanych ksiąg dawnych. Wraz ze zmianą ustrojową zmienił się sposób obsługi ksiąg. Do roku 1991 prowadzone były one przez biura notarialne, później trafiły pod opiekę sądów rejonowych. Zabieg ten miał na celu scentralizowanie oraz uporządkowanie rejestru gruntów, domów oraz mieszkań. Aktualnie to właśnie sądy rejonowe są jednostkami odpowiedzialnymi za przechowywanie i obsługę ksiąg wieczystych, tym samym to właśnie tam powinniśmy składać wszelkie wnioski dotyczące ewentualnych zmian we wpisach.

Jak szybko i sprawnie sprawdzić stan prawny nieruchomości?

Na co dzień rzadko myślimy i jeszcze rzadziej sprawdzamy zawartość ksiąg wieczystych. Zazwyczaj sięgamy do nich jedynie w wypadku prób zbycia lub zakupu nieruchomości. Niezależnie od tego, czy zmiana własności następuje na drodze przeprowadzonej transakcji handlowej, czy też jest wynikiem darowizny lub dziedziczenia, konieczne jest jak najszybsze wprowadzenie zmian w dokumencie. W takich chwilach potrafią pojawić się zupełnie nieoczekiwane problemy. Częstym, choć nie jedynym przypadkiem, jest występowanie w księdze nieaktualnego zapisu o służebności wieczystej. Praktyczny obowiązek dokonywania świadczenia służebności formalnie wygasa wraz ze zgonem osoby na rzecz której był wykonywany, wciąż jednak wiele osób zapomina o dokonaniu zmian w zapisach formalnych. O ile zaniedbanie nie niesie wraz z sobą uciążliwych konsekwencji prawnych, to staje się dużym problem w przypadku próby sprzedaży tak obciążonej działki, domu lub mieszkania.

Osobiste sprawdzenie ksiąg zazwyczaj bywa uciążliwe, a niekiedy wręcz niemożliwe. Wyprawy do sądu zajmują czas, często wymagają też dalekich podróży. Jak zatem w sposób szybki i sprawny sprawdzić aktualny stan prawny nieruchomości? Odpowiedź stanowią elektroniczne księgi wieczyste na ZnajdzKsiege.pl. Za pośrednictwem internetu, bez wychodzenia z domu, w komfortowych warunkach, a przede wszystkim błyskawicznie uzyskamy dostęp do interesującego nas dokumentu. Czy warto? Zdecydowanie tak!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here