Jak rozwijać swoje umiejętności leadershipowe - sposoby na doskonalenie się w roli lidera

Czym jest leadership? Jak rozumieć przywództwo w kontekście życia zawodowego? Bez względu na to, czy bierzemy pod uwagę pracę menedżera, czy członka zespołu bez formalnego zwierzchnictwa, przywództwo to zbiór niezwykle istotnych cech, które mają przełożenie na sukces organizacji.

Czym jest leadership?

Przywództwo, czyli leadership, to zgodnie z definicją szeroko rozumiany proces wywierania wpływu, w którym lider może zabiegać o pomoc i wsparcie innych w realizacji wspólnego i etycznego zadania. Odnosi się je zarówno do grupy (np. działu czy zespołu), jak i całej organizacji. Zdolność do przywództwa wpływa na wiele aspektów funkcjonowania firmy, dlatego od jakości kompetencji zależy, czy przedsiębiorstwo będzie zmierzało w wytyczonym przez siebie kierunku.

Cechy skutecznego przywództwa

Skoro przed leadership rozumiemy zespół cech, to warto więcej o nich powiedzieć. Przywództwo wiąże się przede wszystkim z wizjonerstwem, które łączy w sobie kreatywność i odwagę w tworzeniu nowych idei i celów organizacji. Co równie istotne, wizjonerstwo to zdolność do zainteresowania ideami innych ludzi – bez tego trudno mówić o przewodzeniu organizacji czy mniejszych grup.

W kontekście leadership niezwykle ważna jest decyzyjność na poziomie zarządzania zespołem. Bez względu na okoliczności, efektywny lider powinien umieć nie tylko podejmować decyzje, ale także mieć rozeznanie w danych, na podstawie których będzie decydował.

Inną kwestią powiązaną z przywództwem jest umiejętność delegowania zadań, dzięki której możliwe jest nawiązanie zdrowej współpracy w firmie i w poszczególnych zespołach. Lider w ten sposób wyraża zaufanie do swoich pracowników, a także unika mikrozarządzania. Pozwala to nie tylko pobudzać członków zespołów do samodzielnej pracy, ale także wspiera ich rozwój zawodowy. Podobnie istotna jest w tym kontekście komunikacja. Skuteczny lider potrafi nawiązywać kontakty i budować atmosferę zaufania, w której każdy pracownik chętnie i z motywacją wykonuje swoje obowiązki.

Przeczytaj również: https://extended.tools/leadership-co-to-jest-i-dlaczego-jest-tak-wazny-w-zarzadzaniu-zespolem/

Rozwijanie cech przywódczych a narzędzia biznesowe

Samo formalne osiągnięcie pozycji lidera czy menedżera to nie wszystko. Wybrana osoba musi wszak mieć pewne predyspozycje i kompetencje miękkie, które jednocześnie warto rozwijać. W określeniu obszarów do rozwoju może pomóc narzędzie Extended DISC, które bada styl zachowania pracowników w kontekście 4 podstawowych typów: Dominującego (D), Towarzyskiego (I), Wspierającego (S) oraz Dokładnego (C).

Ponadto Extended DISC oferuje specjalny raport “Mój styl zarządzania”. Znajdują się w nim informacje związane z preferowanymi zachowaniami w kontekście kluczowych predyspozycji menedżerskich. Raport ten zawiera niezwykle cenne wskazówki związane z zarządzaniem i cechami leadership. To narzędzie stworzone z myślą o menedżerach, którzy chcą lepiej poznać swój styl i skuteczniej wykorzystać swoje kompetencje w zarządzaniu ludźmi. W związku z tym narzędzie Extended DISC może znacząco pomóc w realizacji ideałów leadership w firmie, jak i w przypadku pojedynczych pracowników.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here