Obróbka powierzchniowa

Branże lotnicza czy motoryzacyjna to bez wątpienia gałęzie, które wymagają części wykonanych w najwyższej jakości i precyzji. Proces ich wytwarzania lub naprawy wiąże się najczęściej ze skomplikowaną obróbką powierzchniową, która wygładza, usuwa zabrudzenia i naloty jakie mogły powstać w czasie ich produkcji lub użytkowania. To właśnie w takich momentach ważna jest technika obróbki powierzchniowej wykonywana za pomocą maszyny do obróbki powierzchniowej. Współcześnie odchodzi się już od ręcznej obróbki z udziałem człowieka, a stawia się przede wszystkim na automatyzację tego procesu. Pozwala to na dokładniejsze, bardziej precyzyjne wykonanie zadania, a jednocześnie sprawia, że cały proces jest szybszy i nieco tańszy. Najpopularniejsze techniki obróbki materiałów i ich powierzchni to teraz obróbka wibrościerna oraz strumieniowo-ścierna. Mają one nieco inną charakterystykę i inne zadania, jednak obie skutecznie radzą sobie z postawionymi celami.

Maszyny do obróbki powierzchniowej metodą strumieniowo-ścierną

Ta technika obróbki powierzchniowej polega na uderzaniu w zadany materiał specjalnymi ścierniwami, które usuwają z niego zanieczyszczenia, lakier czy innego rodzaju powłoki. Jednak maszyny do obróbki powierzchniowej metodą strumieniowo-ścierną mogą również wykonywać dodatkowe zadania. W zależności od tego jakimi ścierniwami operują, mogą one na zadanym materiale dokonywać zmian – przeprowadzać chropowacenie za pomocą śrutu staliwnego, szorstkować przy pomoc elektrokorundu zwykłego, a nawet powodować matowienie dzięki zastosowaniu szlachetnego elektrokorundu. Technika obróbki powierzchniowej metodą strumieniowo-ścierną doskonale odnajduje się w przypadku potrzeb branży dentystycznej oraz w medycynie estetycznej.

Technika obróbki powierzchniowej metodą wibrościerną

Jedną z najnowszych technik obróbki wszelakich powierzchni jest metoda wibrościerna. W dużym skrócie polega ona na umieszczeniu przedmiotu czy też kawałka materiału wymagającego obróbki w specjalnym urządzeniu. Otacza się go specjalną mieszanką ceramicznych lub plastikowych kształtek oraz wodą i płynami. Dzięki wibracjom maszyny i wprawieniu całości czaszy wypełnionej tą mieszaniną dochodzi dodatkowo do rotacji, która pozwala na zlikwidowanie wszelkich nierówności i wygładzenie zadanej powierzchni. W niektórych przypadkach maszyny do obróbki powierzchniowej metodą wibrościerną mogą również polerować.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here