woda

Zarówno filtry bębnowe, jak i dyskowe przeznaczone są do oczyszczania ścieków i odzysku wody. W obu przypadkach przy nowoczesnych urządzeniach mamy do czynienia z systemem samoczyszczącym, co gwarantuje ich łatwe użytkowanie. Czym się różnią filtry dyskowe od filtrów bębnowych? 

Filtry bębnowe – charakterystyka 

Cechują się modułową budową, co gwarantuje ich łatwą konserwację, a także pozwala dostosować urządzenie do wymagań wydajnościowych. Filtry bębnowe umożliwiają separację zawiesiny przy czym zapobiegają fragmentacji cząstek. Zapewnia to wysoką skuteczność filtracji. Zawiesina zatrzymywana jest po wewnętrznej stronie filtra, z kolei przefiltrowaną wodę lub ścieki używa się do płukania wstecznego systemu. 

Filtry bębnowe składają się z paneli filtracyjnych, których ilość jest dobiera odpowiednio do średnicy filtra. Poszczególne modele różnią się wielkością powierzchni filtracyjnej. Możliwość wyboru sprawia, że system można z łatwością dostosować do indywidualnych wymagań i oczekiwań, aby ostatecznie osiągnąć odzysk wody na możliwie jak największym poziomie. 

Dodatkowo filtry bębnowe posiadają minimalną ilość ruchomych elementów. Skutkuje to wydłużoną żywotnością systemu i niskimi kosztami konserwacji.   

Filtry dyskowe – co je wyróżnia? 

Jeśli chodzi o filtry dyskowe, to są one wyposażone w specjalne tkaniny filtracyjne zamontowane na dyskach. To rozwiązanie gwarantuje dużą powierzchnię filtracyjną na stosunkowo małej powierzchni. Tkaniny filtracyjne, przez które przepływa zanieczyszczona woda lub ścieki, oddzielają zawiesinę od cieczy. Zanieczyszczenia nagromadzone na tkaninie filtracyjnej usuwane są przez system płukania wstecznego. Filtrowana woda z kolei zbierana jest w specjalnym zbiorniku, skąd odprowadzana jest na zewnątrz urządzenia.

Filtry dyskowe wyposażone są również w system ruchomych dysz płuczących, co skutkuje dużą wydajnością czyszczenia paneli filtracyjnych. Dzięki temu zużycie wody potrzebne do płukania jest mniejsze nawet do 20%.  

Które filtry wybrać do oczyszczania ścieków przemysłowych?

Zastosowanie filtrów dyskowych i bębnowych jest takie same, jednak ich dobór jest uzależniony od wymaganych parametrów oczyszczonej wody. Służą do odzysku wody i pozwalają na oczyszczanie ścieków przemysłowych. Filtry dyskowe mają 2-3 razy większą powierzchnię filtracyjną w porównaniu do filtrów bębnowych o takich samych gabarytach zewnętrznych. To sprawia, że będą doskonałym wyborem w przypadku systemów recyrkulacji i dokładnej filtracji wody powierzchniowej. Sprawdzą się wszędzie tam, gdzie wymagana jest wysoka wydajność systemu filtracyjnego przy zachowaniu małej powierzchni zabudowy. 

Z kolei filtry bębnowe łatwo można dopasować do pracy w różnych warunkach. Z tego powodu decydują się na nie przedsiębiorstwa z różnych sektorów, którym zależy na systemie do odzysku wody dostosowanym do konkretnych wymagań wydajnościowych i przepustowości. 

Filtry bębnowe i dyskowe wyposażone są w system samoczyszczący, działają też automatycznie. Oba rodzaje wykazują się dużą skutecznością pracy, jednak każdy z filtrów ma nieco inne właściwości. Aby osiągnąć najlepsze parametry oczyszczonej wody i jednocześnie maksymalnie ograniczyć wydatki na wodę i energię, należy wybrać filtr, który lepiej odpowiada specyfice konkretnego przedsiębiorstwa i wymaganym parametrom oczyszczania. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here