Czy prowadząc działalność rolniczą, można dostać kredyt w banku?

Obecnie banki udzielają kredytu na podstawie bardzo różnych zaświadczeń o dochodach. Już nie tylko osoby, które pracują na umowę o pracę na czas nieokreślony, mają duże szanse na otrzymanie kredytu. Praktycznie każda osoba, która wykaże, że ma stały dochód, może liczyć na kredyt. A co można powiedzieć o rolnikach? Oczywiście i osoby prowadzące działalność rolniczą mogą dostać kredyt dla rolnika, zarówno na osobę prywatną dla celów konsumpcyjnych, jak i kredyt na rozwój własnej firmy, czyli gospodarstwa rolnego.

Bardzo popularny kredyt konsolidacyjny

Kredyty konsolidacyjne od lat cieszą się dużym powodzeniem, zwłaszcza wśród osób prywatnych. Jednakże rolnicy też mogą z nich skorzystać. Zwłaszcza że osoby prowadzące gospodarstwo mogą mieć wiele różnych typów kredytów, wziętych w różnych instytucjach finansowych. Wystarczy mieć nawet dwa kredyty na głowie, aby popaść w tarapaty. Kredyt konsolidacyjny dla rolników jest bardzo wygodnym rozwiązaniem – połączenia kilku kredytów w jeden. W ten sposób, zamiast płacić po kilka rat w miesiącu, wystarczy wpłacić jedną, która będzie niższa niż zsumowane raty obecnych kredytów. Dzięki czemu budżet będzie mniej obciążony.

Kredyt w rachunku bankowym

Popularny kredyt dla rolnika to też kredyt w rachunku bankowym, tak zwany kredyt obrotowy. Jest to kredyt odnawialny do wysokości ustalonego limitu, dlatego jest wygodny w użytkowaniu. Można go przeznaczyć po prostu na prowadzenie działalności. Najczęściej jest wydawany na opłaty związane z prowadzeniem gospodarstwa rolnego, czyli na zakup materiału siewnego czy zwierząt hodowlanych, ale można nim zapłacić też za usługi czy faktury wystawiane przez kontrahentów. Pieniędzmi z rachunku można też opłacić naprawy maszyn rolniczych czy mały remont budynków gospodarczych. Jest to po prostu podręczny kredyt, który spłacamy wpływami na rachunek.

Kredyty typowo rolnicze

Jest bardzo dużo kredytów typowo rolniczych. Wiele gmin współpracuje z instytucjami finansowymi i oferuje kredyty preferencyjne czy też różne dopłaty do kredytów inwestycyjnych. Typowy kredyt dla rolnika zwykle musi być wykorzystany na konkretny cel. Może to być kredyt na zakup maszyn i urządzeń rolniczych, który pozwala na zakup potrzebnego sprzętu – nowego lub z drugiej ręki. Taki kredyt wtedy trzeba wydać zgodnie z jego celem.

Z powodzeniem można też dostać kredyt na zakup ziemi rolnej lub też na wybudowanie nowych budynków na terenie gospodarstwa. Takie kredyty opiewają na wysokie kwoty, sięgające nawet wielu milionów złotych. Jednak wysokość kredytu na inwestycje, zawsze zależy od zdolności kredytowej rolnika.

Jak wyliczyć zdolność kredytową?

Tutaj nie jest to tak proste, jak policzenie zdolności osoby fizycznej. Bank bierze pod uwagę wszystkie uzyskiwane przez gospodarstwo dochody. Bierze się pod uwagę dochody z faktur, dopłat do hektara przeliczeniowego, wartości posiadanych gruntów rolnych, łąk, sadów czy zabudowań gospodarczych. Istotne mogą być też prognozy zysków z upraw czy hodowli.

Idąc do banku, trzeba mieć ze sobą dowód osobisty, decyzję o nadaniu NIP-u oraz decyzję z Urzędu Gminy o wysokości podatku rolnego. Potrzebne będzie też zaświadczenie o niezaleganiu z podatkami w US oraz ze składkami w KRUS.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here