Wózki transportowe - czym kierować się przy ich wyborze?

Specjalistyczne wózki nie są domeną jedynie magazynów. Często używane są także w garażach czy warsztatach samochodowych. Dzięki nim możliwe jest przenoszenie dość ciężkich narzędzi lub urządzeń bez większego wysiłku. Warunkiem jest jednak to, aby wóz był dobrany w sposób prawidłowy. Nie jest to jednak takie proste, gdyż różnorodność wśród wózków jest dość duża.

Popularne typy wózków transportowych

Mało kto zdaje sobie sprawę z tego jak dużo wyróżnia się typów i modeli wózków transportowych. Do tych najpopularniejszych zaliczyć można przede wszystkim trzy. Mowa tu o wózkach taczkowych, platformowych oraz schodowych. Wózek taczkowy posiada wbudowany kosz, który swoim kształtem przypomina taczkę.

Stąd nazwa. Różnica polega jednak na tym, iż w przypadku wózka taczkowego kosz ten umocowany jest na dwóch kółkach, a nie jednym jak w przypadku taczki. Dzięki temu taki wózek jest zdecydowanie stabilniejszy. To co charakteryzuje wózki platformowe to fakt, iż posiadają one dość nisko osadzony środek ciężkości. Zamontowana na wózki platforma znajduje się jedynie kilka centymetrów nad ziemią. Wózki platformowe najlepiej sprawdzają się przy przewożeniu dość ciężkich elementów.

Jest to wózek przeznaczony raczej dla profesjonalnych warsztatów. Mniej do przydomowych garażach. Wózki schodowe natomiast jak sama nazwa wskazuje najlepiej sprawdzają się przy transporcie elementów po różnego rodzaju schodach. Dlatego najczęściej używane są właśnie w tych warsztatach, w których konieczne jest pokonanie stopni.

Inne modele wózków transportowych

Wymienione trzy typy wózków transportowych to jednak nie wszystkie, z którymi można się spotkać. Popularne są także wózki do butli. Jest to dość specyficzny modela wózka transportowego, ponieważ służy przede wszystkim do transportu butli. Często wykorzystuje się go także do transportu beczek.

Ciekawym rozwiązaniem są także wózki skrzyniowe. Wyglądają one po prostu jak duże skrzynie jadące na kołach. Ten typ wózków służy często do transportu wielu różnych narzędzi, które przewożone są w wózku skrzyniowym „luzem”. Jak zatem widać rodzajów wózków transportowych jest dość sporo i każdy z modeli ma swoje specyficzne przeznaczenie. Dlatego wybierając wózek zawsze należy wziąć pod uwagę to, do czego wózek w szczególności będzie miał być przeznaczany. Podkreślić trzeba jeszcze, że wszystkie wymienione modele wózków są modelami ręcznymi.

Wózki AGV profesjonalne

Wcześniej wyróżnione wózki najczęściej wykorzystywane są w garażach i warsztatach samochodowych. Na rynku dostępne są także wózki przeznaczone do dużo bardziej profesjonalnego przeznaczenia. Mowa tutaj o tzw. wózkach paletowych, które przede wszystkim wykorzystywane są do transportu euro palet. Jednak i w tym przypadku wyróżnić można kilka typów tych wózków. Pierwszy typ to wózki paletowe ręczne. Wózki te mają jednak swoje ograniczenia. W związku z tym najczęściej wykorzystywane są jedynie do transportu pojedynczych palet. Więcej możliwości dają wózki paletowe niskoprofilowe.

Pozwalają one na jednorazowy transport dużo większej ilości palet i co ważne przy ich załadunku oraz rozładunku nie ma konieczności zmiany nachylenia wózka. Dzięki czemu transport jest łatwiejszy. Na koniec wymienić należy także wózek paletowy masztowy. Jest to wózek elektryczny. Dlatego pozwala nie tylko na transport dużej ilości palet, ale jest także bardzo zwrotny. Pamiętać jednak należy, iż wymaga on systematycznej konserwacji.

Źródło: http://justyna-adamczyk.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here