Czym jest system ATS i dlaczego warto go wprowadzić?

Obecnie na rynku pracy obowiązuje olbrzymia konkurencja. Znalezienie dobrego specjalisty, który ma doświadczenie, pozostanie z nami na dłużej i będzie pracował w sposób odpowiedzialny często graniczy z cudem. Obecnie badania wykazują, że około 70% osób pracujących to tzw. kandydaci pasywni. Oznacza to, że nie poszukują nowych posad aktywnie. Dopiero po dotarciu do nich i przedstawieniu bardziej zachęcającej oferty może okazać się, że będą oni skłonni do tego, by zmienić firmę. Jeśli już jednak uruchamiamy cały proces hr-owy, a nasza firma należy do nieco większych, warto zastanowić się nad wdrożeniem rozwiązań, które ułatwią nam cały proces. Podziała to zdecydowanie na naszą korzyść. Nie tylko ułatwi, usprawni pracę działu HR, ale także znajdzie odzwierciedlenie w tym, jak postrzegany jest nasz biznes na zewnątrz.

Czym jest system ATS?

ATS to skrót od “applicant tracking system”. Po polsku zazwyczaj nazywamy to systemem śledzenia aplikacji. Są to różnego rodzaju aplikacje, które umożliwiają elektroniczną obsługę całego procesu rekrutacyjnego. Oznacza to, że wykupując tego typu aplikację od danej firmy, mamy wszystkie procesy związane z rekrutacją pod jednym dachem. Musimy sobie zdać sprawę, że poszukiwanie nowych pracowników, przeglądanie i archiwizowanie przesłanych zgłoszeń, ocenianie ich, rozmowy i decyzje to długi proces, angażujący bardzo wiele osób. Jeśli prowadzimy firmę na tyle dużą, że do rekrutacji dochodzi częściej, to warto wdrożyć usprawnienia i optymalizacje.

Jakie funkcje posiada system ATS?

Przede wszystkim zbiera wszelkiego rodzaju CV i listy motywacyjne w jednym miejscu. Pomaga nimi zarządzać i sprawia, że stają się czytelne. Systemy ATS posiadają też automatycznie generowane raporty. Dzięki temu unikniemy np. kilkukrotnego zaproszenia danego kandydata na rozmowę lub brak przesłania informacji o statusie rekrutacji. Ponadto dostęp do aplikacji jest ułatwiony – dla wszystkich zainteresowanych, a więc także menadżerów czy kierowników działów. Zgłoszenia można oceniać, dzięki czemu zyskujemy jasny obraz dotyczący tego, który kandydat nadaje się najlepiej na dane stanowisko. Zazwyczaj otrzymujemy także wsparcie techniczne, szkolenia i pomoc na dalszej drodze użytkowania.

Zgodność z RODO

Dobry system ATS powinien cechować się także tym, że będzie zgodny z RODO oraz wszelkimi wymogami prawnymi. Warto wybrać taki produkt, który w pełni spełni nasze oczekiwania.

Od kogo zakupić system ATS?

Podjęcie takiej decyzji nie jest proste. Jest to narzędzie bardzo przydatne, dlatego wybierzmy takie, które wolne będzie od błędów i usterek. Choć na rynku jest wiele firm, które zajmują się sprzedażą tego typu aplikacji, naszą uwagę przykuła firma Elevato. Ich rozwiązania należą do najlepszych na rynku. Zapewniają oni wsparcie techniczne i pomoc, jeśli na drodze użytkowania pojawią się jakiekolwiek problemy czy usterki. Można sprawdzić ich ofertę na stronie elevatosoftware.com i przeczytać więcej o produktach, jakie oferują.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here