Rozliczenie roczne

Każda osoba zatrudniona na umowie o pracę musi rozliczyć się z przychodu, jaki został osiągnięty w zeszłym roku podatkowym. Formularz PIT 37 służy właśnie do takiego rozliczenia. Jeśli jesteś osobą zatrudnioną na podstawie umowy o pracę, twoim obowiązkiem jest rozliczyć się do końca kwietnia z urzędem skarbowym. Twój pracodawca do końca lutego dostarczy ci odpowiednią dokumentację do rozliczenia, przeważnie jest to PIT 11, na podstawie którego należy dokonać rozliczenia.

Ulgi w PIT

Osobom, które rozliczają się z urzędem skarbowym przysługują określone do odliczenia ulgi podatkowe. Ulgi w PIT 37 to na przykład ulga na dzieci, która mogą rozliczyć osoby posiadające jedno dziecko lub więcej. Kwota odliczenia rośnie z każdym posiadanym dzieckiem, tak że przy posiadaniu czwórki dzieci od podatku można odliczyć prawie 7 tysięcy złotych. Oprócz tej ulgi mamy również do czynienia z ulgą internetową, którą możemy odliczyć w dwóch latach z rzędu. Dużym zainteresowaniem cieszy się również ulgą termomodernizacyjna, która mogą odliczyć osoby ponoszące wydatki w roku podatkowym na podniesienie poziomu termomodernizacji swojego domu.

Zasiłki w PIT

Kolejna pozycją, jaka widnieje w rozliczeniu, są zasiłki w PIT 37. Mamy tu do czynienia na przykład z zasiłkiem chorobowym, który jest rozliczany jako inne źródło przychodu.

E-pity

Rozliczenie się z uzyskanych przychodów jest obowiązkiem każdego pracownika, dlatego tak ważne jest, aby to uczynić. Nierozliczenie się może skutkować karami finansowymi. Można sobie wyobrazić, ile pracy mają pracownicy urzędów skarbowych do końca kwietnia, zanim nie sprawdzą wszystkich rozliczeń, które wpłynęły. Niekiedy na czas pitów zatrudniane są dodatkowe osoby, które mają pomóc w obsłudze dokumentacyjnej pracownikom zatrudnionym przez cały rok. Zdarza się także, iż urzędy skarbowe są w tym czasie dłużej otwarte, tak aby wszyscy zainteresowani mogli bez problemu złożyć dokumentację.

e-pity

W związku z wprowadzeniem Nowego Ładu w tym roku istnieją nowe ulgi i odliczenia, które możemy rozliczyć w zeznaniu podatkowym. Nowością jest ulgą dla klasy średniej, która będziemy mogli odliczyć, o ile spełnimy określone warunki, w zeznaniu podatkowym za rok 2022. Nowa ulga została stworzona także dla rodzin wielodzietnych, które posiadają minimum czwórkę dzieci. Jest to zwolnienie z podatku dochodowego, które możemy uzyskać albo w comiesięcznych wypłatach, albo rozliczyć jednorazowo w zeznaniu podatkowym za poprzedni rok.

Wraz z wprowadzeniem w tym roku dodatkowych ulg, podatnicy mają na tym skorzystać.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here