Laparotomia

Szykujesz się do zabiegu laparoskopii? Warto, byś wcześniej poznał odpowiedzi na nurtujące Cię pytania, dzięki czemu w szpitalu pojawisz się z chłodną i spokojną głową. Bez obaw – laparoskopia to zabieg wyjątkowo bezpieczny. W jakich sytuacjach jest jednak wykonywany? Czy laparoskopia boli? Nie tylko na te pytania odpowiedzi udzielimy w naszym dzisiejszym artykule.

Kiedy wykonywana jest laparotomia?

Laparotomia to zabieg, który może być wykonywany zarówno w celach diagnostycznych, jak i leczniczych (jako wstęp do operacji). Wykonywana jest ona między innymi w przypadku podejrzenia choroby układu rozrodczego i jamy brzusznej, gdy inne metody diagnostyki diagnostyczne zawiodą – pozwala ona wykryć aktywnego krwiaka, który może być zagrożeniem życia pacjenta, a także np.:

  • raka szyjki macicy
  • raka trzustki
  • endometriozy
  • ciąże pozamaciczną
  • zapalenie wyrostka robaczkowego

Po wykonaniu zabiegu laparotomii niezbędne będzie zapobiegnięcie powstaniu zrostów w obrębie jamy brzusznej. Jeśli interwencja ta nie zostanie od razu podjęta w szpitalu – zaopatrzysz się Hyalobarrier w aptece online lub stacjonarnej. Żel ten jest bowiem niezbędny, aby zapobiec lub ograniczyć powstawanie tychże.

Na czym polega laparotomia?

Jeszcze przed wykonaniem laparotomii niezbędny będzie komplet badań – między innymi USG jamy brzusznej, tomografia komputerowa, rezonans, a także badanie RTG. Potwierdzą one zazwyczaj konieczność wykonania laparotomii. Na czas zabiegu zostaniesz wprowadzony w znieczulenie ogólnoustrojowe – jest to bowiem zabieg operacyjny. Chirurg rozetnie powłoki brzuszne, a następnie obejrzy i oceni stan narządów wewnętrznych, w poszukiwaniu zmian chorobowych. Jeśli takowe występują – prawdopodobnie podjęta zostanie od razu próba ich usunięcia. Alternatywnie, w trakcie laparotomii może zostać wykonana biopsja (pobranie wycinka) zmiany chorobowej.

Usunięta zmiana (lub jej wycinek) zostanie następnie odesłany do dalszych badań histopatologicznych, cytologicznych oraz mikrobiologicznych. Pomogą one w ustaleniu ostatecznej diagnozy, a także stopnia zaawansowania choroby.

Jak przygotować się do laparotomii?

Jeśli zabieg jest planowany – zostaniesz poproszony o stawienie się w szpitalu na kilka dni przed planowanym terminem wykonania zabiegu. Jeżeli będzie ona wykonywana w ramach przewodu pokarmowego – koniecznie przejść będziesz musiał przed jej wykonaniem oczyszczanie jelit. Najczęściej będzie ono miało formę farmakologiczną. Polega ono w takim przypadku na przyjęciu sporej ilości silnych środków przeczyszczających oraz płynów. Tylko drastyczne oczyszczenie jelit pozwoli lekarzowi dokładnie ocenić ich stan, a także znaleźć ewentualne zmiany patologiczne.

Na około 6-7 godzin przed terminem zabiegu nie powinieneś już spożywać żadnych pokarmów ani płynów. Termin głodówki może jednak zostać wydłużony lub skrócony – decyzja zależy tutaj od lekarza. Zanim zgłosisz się do szpitala, konieczne może być ogolenie okolicy, w której przeprowadzana ma być interwencja chirurgiczna. Zdarza się też, że procedura ta przeprowadzana jest już w szpitalu – o szczegóły warto więc zapytać lekarza.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here