Nowa praca to dla każdego z nas zupełnie inna sytuacja – nowi współpracownicy, szef, obowiązki, a także samo miejsce pracy. Musimy więc stopniowo do wszystkiego się przyzwyczaić, a także oswoić innych z nasza osobą. Dobrze, jeśli zorganizujemy wszystko w odpowiedni sposób tak, by zyskać sympatię i zaufanie innych ludzi, a samemu czuć się bezpiecznie i komfortowo na swoim stanowisku. Jak zatem postępować i zachowywać się w nowej pracy?

Najważniejsze pierwsze wrażenie

Wiadomo, że nasza osoba wzbudzi we wszystkich pracownikach duże zainteresowanie – każdy zastanawia się, kogo zatrudnił szef, jak ten ktoś będzie wyglądał i jak będzie układać się współpraca z tą osobą. Można więc powiedzieć, że wszyscy mają wobec nas duże oczekiwania, dlatego musimy pokazać się z jak najlepszej strony.

Przychodząc do nowej pracy, musimy mieć przede wszystkim pozytywne nastawienie. Musimy mieć dużą pewność siebie, dzięki czemu zostaniemy korzystniej odebrani przez innych pracowników oraz naszego pracodawcę. Dobrze jest pokazać się z jak najlepszej strony, aby każdy widział, że jesteśmy osobami komunikatywnymi, miłymi i bez problemu można się z nami dogadać.

Do tego jest nam niezbędne pozytywne nastawienie, które pomoże nam przebrnąć przez wszystkie trudności i odgoni stres daleko od naszej osoby. Oczywiście pamiętajmy o tym, by być przede wszystkim sobą – jeśli na co dzień nie jesteśmy osobami bardzo energicznymi, nie starajmy się na siłę takimi być, ponieważ będzie to wyglądało sztucznie i zniechęci innych do bliższego poznania się z nami.

Każdy będzie chciał nas poznać i zamienić kilka słów, przywitajmy się więc ze wszystkimi w ten sposób, nikogo nie faworyzując ani nie skreślając na samym początku. Pamiętajmy też, aby nie opowiadać zbyt szczegółowo o naszym życiu prywatnym, ponieważ nie znamy jeszcze naszych współpracowników, a niektórzy mogą mieć złe intencje wobec nas i wykorzystać informacje, które im przekażemy.

Dokładnie zapoznajmy się z naszym stanowiskiem i obowiązkami

Ważną informacją jest to, czy będziemy zajmować w firmie czyjeś stanowisko, czy zostało ono utworzone specjalnie dla nas. Ludzie bardzo przywiązują się do innych osób i w momencie, gdy zastąpimy kogoś, mogą mieć mieszane uczucie i ciężko będzie im się do nas przekonać.

Nie zniechęcajmy się jednak i dajmy im trochę czasu na oswojenie się z sytuacją, jednocześnie pokazując, że jesteśmy chętni do owocnej współpracy i normalnych stosunków. Pamiętajmy też, że każdy z nas kiedyś zaczynał, więc powinniśmy być dla siebie wyrozumiali i tolerancyjni.

Z pewnością napotkamy na rzeczy, które są dla nas niejasne lub nie jesteśmy w stanie samodzielnie wykonać pewnego zadania – nie wahajmy się i od razu poradźmy się naszych kolegów z pracy bądź szefa – w ten sposób pokażemy też, że zależy nam na danej pracy i chcemy wykonywać ją w najlepszy sposób.

Ludzie odbierają nas wtedy bardzo korzystnie, widzą, że wiemy, do czego dążymy i nie pozwolimy, aby ktoś wszedł  nam w drogę i wszystko zepsuł.  Tym samym wiedzą, że nie można z nami pogrywać i zrzucać na nas wiele zbędnych obowiązków, które nie leżą w zakresie naszych czynności.

Obowiązkowe kwestie

Wiadomo, że w nowej pracy musimy również mieć odpowiednio przygotowane stanowisko pracy, a przyjęci zostaliśmy na podstawie naszych umiejętności i wcześniejszego doświadczenia zawodowego.

Warto więc wspomnieć o kilku kwestiach:

  • Podstawą jest oczywiście posiadanie niezbędnej wiedzy, która umożliwia nam pracę na danym stanowisku, najczęściej są to studia lub wiedza zdobyta na licznych szkoleniach bądź kursach. Mile widziane jest również doszkalanie się w zakresie danej dziedziny, jeśli oczywiście powstanie taka okazja.
  • Musimy mieć zapewnione wszelkie materiały, które są nam niezbędne do wykonywania codziennych czynności, zadbajmy więc o prawidłowe przygotowanie naszego stanowiska pracy, które ma być komfortowe. To, że dopiero zaczynamy naszą nową pracę, nie oznacza, że możemy pomijać pewne kwestie, a wręcz przeciwnie – jeśli wypracujemy je już teraz, zostaną z nami na zawsze.
  • Jeśli są pewne elementy, które musimy zabierać ze sobą z domu najlepiej zawsze mieć je wcześniej przygotowane, aby nie zapomnieć o nich przed wyjściem.

Bądźmy sobą

Wielu z nas stara się wypaść jak najlepiej przed nowymi kolegami czy szefem, w rzeczywistości jednak musimy pamiętać o tym, abyśmy pozostali sobą i nie robili niczego wbrew sobie. Niestety lubimy w takich sytuacjach udawać i koloryzować, aby zyskać sympatię innych ludzi.

Pamiętajmy jednak, że kłamstwo ma krótkie nogi, a z niektórych może być nam ciężko się wyplątać w późniejszym czasie. Żyjmy w zgodzie przede wszystkim ze sobą, a ludzie niech poznają nas dokładnie takimi, jakimi jesteśmy na co dzień.

Może nam się wydawać, że tego nie widać, lecz jeśli osoba, która na co dzień jest spokojna i opanowana, nagle zaczyna w pracy udawać kogoś energicznego i z wielkim poczuciem humoru, to widać to od razu i wygląda to komicznie. Nie każdy musi się chcieć z nami zaprzyjaźnić, lecz lepiej znaleźć kilka zaufanych osób, a reszta po prostu będzie nas szanować.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here