Szukasz skutecznego sposobu na to, żeby poprawić efektywność działania Twojego personelu? Zapraszamy do niniejszego poradnika, za pośrednictwem którego przedstawimy Ci kilka ważnych aspektów motywowania zatrudnianego pracownika. To szereg ciekawych wskazówek zarówno dla głównodowodzących w organizmach firmowych, jak i menadżerów oraz kierowników wyższego szczebla. Podpowiemy, jak podnosić morale swych podopiecznych, a tym samym być zadowolonym z ich jakości pracy i czerpać z tego obopólne korzyści.

Jak zwiększyć wydajność pracowników w firmie?

Dowartościowanie

Za to, jaka jest atmosfera panująca w Twoim miejscu pracy odpowiadasz w bardzo dużym stopniu Ty. Od Ciebie, jako szefa nadzorującego przebieg działań, rodzaj i styl wykonywanej pracy, a także zatrudnianych przez Ciebie właśnie pracowników uzależniony jest ogólny klimat firmy. Musisz zatem przykładać się do każdego, nawet najdrobniejszego detalu związanego z rządzeniem organizmem, którym dowodzisz. Jesteś na stanowisku lidera, więc powinieneś brać odpowiedzialność za wszystko, co dzieje się wewnątrz Twego przedsiębiorstwa a także za relacje zarówno na linii Ty jako szef i personel, jak i Twych podopiecznych między sobą i pracowników z klientami. Motywowanie w dużym stopniu powinno opierać się na dowartościowywaniu. Wyróżnia się generalnie dwa typy motywacji, w tym sposób poziomy-pionowy i zewnętrzny-wewnętrzny. W szczególności doceniać i pokazywać, że się docenia trzeba ludzi młodych, którzy dopiero co rozpoczynają swoją przygodę z pracą na danym stanowisku, aby ich zachęcić i dowartościować to, że mają głowę pełną świeżych pomysłów. Form dowartościowywania i pokazywania komuś, że jest on ceniony jako pracownik i element zwartej załogi może być cała masa, wśród nich na przykład wręczanie benefitów czyli rozmaitych gadżetów w postaci telefonu służbowego wysokiej klasy i dobrej marki, laptopa firmowego, samochodu itd.

Nagradzanie

Samo wręczenie przedmiotów materialnych nie zdziała jednak cudów. Musisz mieć świadomość również tego, że taka motywacja rzeczowa dla ambitnego pracownika to zdecydowanie za mało. Nawet kwestia systematycznego podnoszenia wysokości zarobków nie jest tak bardzo ważna, bo to czynnik raczej krótkofalowy. Ludziom z wielkimi aspiracjami, wykształconym i gromadzącym na koncie co krok nowe doświadczenia oraz świetnie sprawdzającym się w dziedzinie, którą obrali jako ścieżka rozwoju zawodowego potrzebny jest także raz na jakiś czas jakiś motywator wewnętrzny, na przykład awans. Jest to wówczas tak zwana motywacja pionowa. Polega ona na tym, że doceniamy personel, pokazując że bez niego nasz organizm firmowy nie mógłby dobrze prosperować. Warto wręczać swym pracownikom listy pochwalne, gratulacyjne, nominować je i chwalić w obecności osób trzecich. To naprawdę potrafi znacząco podbudować i stać się ważnym bodźcem przekładającym się na jeszcze lepsze wyniki pracy.

Rozszerzanie

Jeżeli zaczynałeś od zupełnych drobiazgów, a teraz masz na głowie masę obowiązków – paradoksalnie to lepiej. Powiększanie wachlarzu kompetencji, dawanie większych zobowiązań i odpowiedzialności sprawia, że pracownik również czuje się wartościowy i doceniony. Warto zatem gdy ktoś oczywiście się sprawdzi, rozszerzać zakres jego pola działania i możliwości funkcjonowania w danej firmie. Przy okazji odciążymy od żmudnej pracy i siebie samych.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here