Kiedyś kierownik, nadzorca, kontroler, dziś popularne jest na nich wszystkich jedno angielskie określenie utrwalone już lata temu i funkcjonujące na stałe w rozmaitych branżach – manager. Jak być skutecznym zarządzającym innymi ludźmi, lokalem, firmą, działem wewnętrznym danego przedsiębiorstwa, akcją, wydarzeniem? O tym dowiesz się z lektury naszego wirtualnego poradnika. Sprawdź, jak odnieść zawodowy sukces na stanowisku managera.

Jak być dobrym managerem?

Szanuj innych, będziesz szanowany

Nie możesz być bezwzględny w swoim postępowaniu. Nie chodzi o to, abyś był apodyktyczny i siał postrach wśród swoich podopiecznych, ale żebyś do swojego personelu odnosił się z należytym szacunkiem. Nie ma znaczenia także to, jakie jest ich nastawienie do Ciebie, jako ich przełożonego. Nawet jeżeli nie czujecie więzi emocjonalnej, nie ma między Wami nici sympatii, Twoi pracownicy zachowują się na niskim poziomie kulturalnym, Ty nie zachowuj się jak oni. Nie zniżaj do ich stopnia, ale pozostań profesjonalny, bo tego wymaga od Ciebie Twoje stanowisko pracy. Wówczas będziesz cieszył się respektem od innych. Możesz także liczyć na poważne traktowanie z ich strony.

Interesuj się

Musisz wiedzieć, że dobry manager dba o swój personel na różnych frontach. Nie polega to tylko na angażowaniu się w sprawy zawodowe i obserwowaniu, karaniu czy nagradzaniu i ocenianiu pracy Twoich pracowników. Bardzo istotne jest przecież, żebyś miał jakieś relacje z ludźmi, z którymi tak prężnie masz funkcjonować i spędzać dzień w dzień tyle czasu. Dlatego też niesamowicie ważne jest okazanie im zainteresowania także ich życiem prywatnym- rzecz jasna nie przekraczając sfery osobistej, aby nie wyjść na ciekawskich, wręcz wścibskich. Staraj się zrozumieć sytuację rodzinną Twojego personelu, będzie Wam łatwiej się komunikować i współgrać ze sobą. Jeżeli któraś z Twoich pracownic przykładowo jest samotną matką, powinieneś to wiedzieć, że pewnie z przyczyn niezależnych od siebie częściej będzie potrzebowała dnia wolnego czy kolejna zatrudniona, która jest nastawioną na robienie kariery, ambitną singielką bez zobowiązań.

Doceniaj

Nie możesz lekceważyć tego, co Twój personel ma do powiedzenia. Oczywiste jest, że Twoje zdanie liczy się najbardziej, bo to Ty dowodzisz zespołem i przecież to Ty jesteś za niego odpowiedzialny ostatecznie, ale musisz brać pod uwagę wizje, pomysły, sugestie, problemy i zagadnienia, z jakimi przychodzą do Ciebie Twoi podopieczni. To pokaże im, że ich traktujesz na serio i doceniasz to, co wkładają od siebie w rozwój organizmu firmowego, a tym samym co działają na rzecz obopólnego sukcesu.

Zadbaj o atmosferę

Jeżeli w miejscu pracy panuje zła, nieprzyjazna atmosfera, nie ma co liczyć na to, że personel będzie przychodził realizować swoje codzienne obowiązki zawodowe z uśmiechem na twarz. Raczej mało jest to możliwe, dlatego koniecznie powinieneś postarać się o stworzenie stosownej atmosfery. Ty dajesz przykład, dyktujesz warunki, bo Ty nadzorujesz innych. Na Twojej głowie jest zatem także troska o stosowną atmosferę.

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here