W każdej życiowej sytuacji bardzo ważne okazuje się umiejętne negocjowanie. Taka zdolność przydaje się zarówno w miejscu pracy, gdzie możemy wiele zyskać, „wcisnąć”, przekonać i wypracować, jak także perswazja jest wyjątkowo skuteczna na co dzień – gdy coś kupujesz i chcesz utargować mniejszą cenę, kiedy potrzebujesz jakiejś usługi i zależy Ci na lepszych warunkach, jeżeli kłócisz się o coś z bliskimi i pragniesz postawić na swoim. Przykładów można byłoby mnożyć i mnożyć, ale pewne jest jedno – skutecznemu negocjatorowi w funkcjonowaniu na świecie generalnie jest dużo lepiej. Dlatego w niniejszym artykule przedstawimy szereg wskazówek dotyczących przyswojenia tej techniki.

Jak dobrze negocjować?

Ustalenie punktu krytycznego

Najpierw sam określ swój cel. Oszacuj w głowie, na przykład jeżeli chodzi o pieniądze, które masz negocjować, jaka jest minimalna suma finansowa, którą możesz wywalczyć. Warto abyś przygotował się do takich negocjacji także odpowiednio od strony formalnej, a mianowicie – przedstawiając dane warunki drugiej stronie, nie wierz jej na słowo, lecz wszystko spisuj. Najważniejsze jest złożenie podpisu na właściwie sporządzonym dokumencie, w zależności od charakteru sprawy i biznesu, w którym stosujesz negocjacje. W ten sposób wszelkie umowy uznaje się za zaakceptowane i wiążące.

Bądź pewny siebie

Nie możesz rezygnować i zbyt łatwo się poddawać, nawet jeżeli Ci zależy na tym, aby coś sprzedać, ubić interes czy zawrzeć współpracę, zmagaj się z partnerem negocjacji, aby uzyskać obrany cel czy satysfakcjonujący Cię efekt końcowy. Musisz znać sam swoją wartość, jeżeli chcesz aby z szacunkiem podchodzili do Ciebie inni.

Przemyśl krok po kroku

Nie możesz do negocjowania podejść zupełnie spontanicznie. Oczywiście, reakcji ze strony partnera dyskusji raczej nie przewidzisz, a przynajmniej nie w pełni i nie do końca, lecz nie oznacza to, że masz wyjść w swoich negocjacjach na kompletnego amatora. Zaplanuj każdy detal, element po elemencie, wyszczególnić punkty i argumenty, które będziesz poruszać, a dzięki temu będziesz właściwie przygotowany na rozmaite okoliczności i różnorodny przebieg dyskusji. Staraj się także wymyśleć wcześniej w głowie, jakie mogą być odpowiedzi ze strony rozmówcy.

Zaryzykuj

Nie zaczynaj od końca, a więc nie proponuj komuś kwoty minimalnej, a wręcz odwrotnie – możesz wyjść od ekstremalnych warunków. Co Ci szkodzi? Przecież przyszedłeś na negocjacje, zatem musisz mieć z czego „schodzić”, „zbijać cenę” itd. A nóż, może uda się że ktoś przystanie na Twoje warunki, bo jest zbyt leniwy na targowanie się, nie ma do tego głowy, nie ma potrzeby, bo przedstawione przez Ciebie argumenty go satysfakcjonują, ma wystarczająco środków pieniężnych, by sprostać temu, co mu zaprezentowałeś.

Dodawaj gratisy

Jeżeli chcesz przekonać do swoich racji czy warunków swojego rozmówcę, warto byłoby abyś łagodząc sytuację zaproponował coś ze swojej strony dodatkowo. Na przykład sprzedajesz coś i wiesz, że cena jaką przedstawiłeś jest dla Twego partnera negocjacji zbyt wysoka, dobrze żebyś mu coś przedstawił jako gratis, dodaj mu nawet coś drobnego, co nie ma większej wartości, ale na pewno już sam fakt takiego Twojego postępowania skłoni go bardziej do przemyślenia Twojej oferty raz jeszcze.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here