Transport i przechowywanie chemikaliów

0
1726

Substancje chemiczne są wysoce rozpowszechnione. Można je znaleźć w różnego rodzaju zakładach przemysłowych, szkołach, uczelniach i instytutach badawczych. W każdym z tych miejsc chemikalia muszą być odpowiednio składowane, aby nie stanowiły zagrożenia. Również ich transport oraz transport ewentualnych odpadów, powstałych po ich wykorzystaniu, jest regulowany zasadami służącymi bezpieczeństwu. Co zatem jest niezbędne do przechowywania i przemieszczania środków chemicznych?

Zabezpieczenie miejsca przechowywania

Decydując się na przechowywanie chemikaliów, należy być przygotowanym na wszystkie możliwe zdarzenia. Szczególną ostrożność należy zachować w miejscu, w którym znajdują się roztwory. Wystarczy bowiem chwila nieuwagi albo drobna, przypadkowa nieszczelność, a płyn może wydostać się poza swoje opakowanie.

Nie chcąc, aby rozlał się on po podłodze, warto jeszcze przed ustawieniem środków chemicznych zadbać o ich zabezpieczenie. Dobrym pomysłem może być ustawienie ich nie na samej posadzce, ale na specjalnym podkładzie, który będzie miał możliwość wyłapywania ewentualnych rozlanych substancji.

Przykładem takiego wyposażenia jest dostępna w sklepie magazynuj.pl paleta wychwytowa. Została ona skonstruowana z dwóch części – dolnej wanny oraz przykrywającej ją kratownicy. Kratownica jest samopoziomująca się i nie ulega przesuwaniu, dzięki czemu stanowi stabilne podłoże, zawsze zachowujące odpowiedni kąt względem posadzki. Z kolei wanna została tak wyprofilowana, by mogła pomieścić w sobie rozlane chemikalia, bez obawy o to, że mogą wydostać się na zewnątrz przed ich uprzątnięciem i zutylizowaniem.

Ważną cechą wanny wychwytowej jest materiał jej wykonania. Jest to trwały, odporny na środki chemiczne polietylen, który gwarantuje, iż nawet stężone kwasy czy zasady nie uszkodzą jego powierzchni i nie wydostaną się poza chroniony obszar.

Bezpieczny transport

Aby wstawić ciężkie beczki z chemikaliami, do palety wychwytowej można zainstalować specjalną rampę podjazdową. Z kolei wózki transportowe dwukołowe są doskonałe do przewożenia ciężkich opakowań z samochodu dostawczego do miejsca składowania.

Ich specjalna konstrukcja, czyli dwa kółka z ustawioną pomiędzy nimi platformą, a także wysoko usytuowana rączka, pozwalają na przemieszczenie nawet najbardziej nietypowych paczek. Beczki z chemikaliami doskonale wpasowują się w kontekst „niestandardowych”, gdyż są wyjątkowo nieporęczne, ciężkie, a na dodatek potencjalnie niebezpieczne. Właśnie z tych powodów nie powinny być nigdy noszone w rękach, a jedynie transportowane na wózkach do miejsca przeznaczenia.

Na koniec warto dodać, że wózki dwukołowe zostały tak skonstruowane, aby mogły posłużyć nawet do przenoszenia ciężarów pomiędzy różnymi poziomami. Jest to możliwe dzięki ich zdolności do pokonywania schodów, która eliminuje konieczność dotykania opakowań z substancjami chemicznymi. To gwarantuje większe bezpieczeństwo samych materiałów, jak i obsługujących je pracowników.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here