System motywacyjny w pracy, czyli jak skutecznie motywować pracowników?

0
3544

Stosowanie systemów motywacyjnych w firmie przynosi wiele korzyści całemu przedsiębiorstwu. Pracownicy, którzy są odpowiednio nagradzani, bardziej angażują się w wykonywane zadania, co przekłada się na ich wydajność. Co zrobić, by skutecznie mobilizować zatrudnione osoby i tym samym zwiększyć zyski w firmie?

Spadek efektywności w pracy może być skutkiem zniechęcenia do wykonywania zadań. Często jest to wynik monotonii lub braku informacji zwrotnej dotyczącej postępów w pracy i sukcesów. Właśnie dlatego coraz więcej firm wprowadza różne benefity pracownicze i systemy motywacyjne. We współpracy z przedstawicielami firmy Eden Springs przedstawiamy metody, które sprawią, że osoby zatrudnione w Twojej firmie będą mieć większą satysfakcję z wykonywanej pracy, dzięki czemu lepiej wykonają swoje zadania.

1. Doceniaj mocne strony pracownika i okazuj mu uznanie

Jeśli pracownik dobrze wykonuje swoje zadania i jest zaangażowany, pochwal go i poinformuj, że cieszy Cię jego efektywność. Odnieś się przy tym do konkretnych działań. Jeśli uznasz, że pracownik odegrał kluczową rolę przy sfinalizowaniu jednego z firmowych projektów, możesz też podkreślić jego zasługi na forum publicznym (mailowo lub w trakcie wspólnego, biurowego spotkania). Dzięki takiej pochwale pracownik zrozumie, że jego wkład w działania firmy jest zauważany. Docenienie jego pracy sprawi zaś, że będzie chciał powtórzyć swój sukces, co zmotywuje go do realizowania dalszych zadań.

2. Motywowanie pracowników – dobra atmosfera to podstawa

Zadbaj o to, aby Twoi pracownicy dobrze czuli się w firmie. Rozmawiaj z ludźmi, zachęcaj ich do interakcji i bądź zaangażowany. Dzięki temu stworzysz w grupie silniejsze relacje.

Dobrym sposobem na zbudowanie solidnego zespołu jest organizacja spotkań integracyjnych po pracy. Dzięki nim pracownicy będą mogli poznać się nawzajem. Warto też zaproponować, aby o określonej godzinie wszyscy robili sobie wspólną przerwę na kawę. Dzięki ekspresom do kawy każdy będzie mógł przyrządzić swój ulubiony napój i odpocząć przez chwilę od codziennych zadań.

Wielu pracodawców uważa, że najskuteczniejszą motywacją do pracy są nagrody finansowe. Z badań przeprowadzonych przez brytyjskich naukowców wynika jednak, że przyjaźń i uznanie w firmie zachęcają do pracy skuteczniej niż wysokie wynagrodzenie. Dodatkowo wpływają też na dobre samopoczucie pracowników i pozwalają stworzyć zgrany zespół.

3. Benefity pracownicze

Otrzymanie przez pracownika nagrody za wykonywaną pracę zwiększa jego zaangażowanie w wykonywane obowiązki. Aby jednak system benefitów przyniósł zamierzony skutek, warto wcześniej zapoznać się z potrzebami pracowników. To sprawi, że nagrody będą odpowiadały ich preferencjom. Najczęściej przyznawanymi benefitami pracowniczymi są:

  • prywatna opieka medyczna,
  • dofinansowanie szkoleń,
  • karty sportowe.

Dodatkowym benefitem pracowniczym, z którego będzie mogła korzystać cała firma, jest wyposażenie biura w ekspres do kawy. O ile zagwarantowanie nieograniczonego dostępu do wody pitnej jest obowiązkiem każdego pracodawcy, o tyle zapewnienie wszystkim pysznej kawy poprawi zadowolenie pracowników. Dzięki ekspresom do kawy Eden Springs każdy będzie mógł przygotować pobudzający napój w ulubiony sposób.

Docenianie zaangażowanych i ważnych dla firmy pracowników, dbanie o dobrą atmosferę w pracy, budowanie zgranego zespołu oraz benefity pracownicze – wszystko to ma duży wpływ na jakość pracy w biurze i zadowolenie zatrudnionych osób. Stworzenie odpowiedniego systemu motywacyjnego odgrywa kluczową rolę w motywowaniu pracowników, a także poprawia funkcjonowanie całego biura. Inwestycja w pracowników i sprzęt poprawia zaś komfort pracy, a dodatkowo uatrakcyjnia przestrzeń firmy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here