Większość osób poszukujących pracy przyznaje, że bywa to proces czasochłonny, stresujący i nierzadko zniechęcający. Nieważne, czy szukamy pierwszej pracy, czy jest to kolejna zmiana zatrudnienia. Nie poddawajmy się jednak. Poszukiwanie pracy jest działaniem i nauką, która wymaga planowania, przygotowań i zaangażowania.
Jeśli oferta wymarzonej pracy nie pojawia się, lub nie ma obecnie zapotrzebowania na pracownika o naszych kwalifikacjach, dobrym rozwiązaniem może okazać się podjęcie pracy tymczasowej. Pozwoli ona na ustabilizowanie sytuacji finansowej, nawiązanie nowych znajomości i zapewni komfort spokojnego poszukiwania docelowego zatrudnienia. Pamiętajmy, że poszukiwanie pracy wymaga od nas aktywności i umiejętności wykorzystywania wszelkich dostępnych sposobów jej zdobycia. Im bardziej różnorodne są stosowane przez nas metody, tym więcej doświadczeń zdobędziemy, więcej możliwości odkryjemy i tym większą szansę mamy na wymarzony angaż.
Opracowanie planu działania
Prawda jest taka, że poszukiwanie pracy może być wyczerpującym i zniechęcającym doświadczeniem. Jeśli jednak opracujemy plan działania i będziemy go konsekwentnie realizować, sukces znacznie się przybliży. Niezależnie od tego, czy właśnie skończyliśmy szkołę, zostaliśmy zwolnieni w związku z restrukturyzacją przedsiębiorstwa, czy chcemy zmienić pracę na lepszą, musimy zmierzyć się z wyzwaniami, jakie stawia przed nami rynek pracy. Niektórzy muszą połączyć pracę z nauką – więcej na ten temat możesz przeczytać w artykule „Nauka i praca – jak to połączyć?”. Zacznijmy zatem od określenia z jednej strony własnych potrzeb oraz oczekiwań względem nowego zatrudnienia. Sprecyzujmy nasze priorytety, co chcemy robić, co jest dla nas w pracy najważniejsze. Czy o atrakcyjności oferty stanowi wynagrodzenie, możliwość awansu czy realizacji ciekawych projektów. Z drugiej strony zastanówmy się, co możemy zaproponować pracodawcy. Jakim doświadczeniem zawodowym dysponujemy, jakie są nasze umiejętności i kwalifikacje. Dopiero dysponując taką wiedzą powinniśmy rozpoznać sytuację na rynku pracy. Być może zajdzie konieczność skorzystania z kursów doszkalających lub całkowitego przebranżowienia się.
Przygotowanie CV
Najwięcej ogłoszeń pracodawców znajdziemy w Internecie, jednak warto także czytać codzienną prasę, branżowe czasopisma oraz słuchać radia. Oferty pracy na bieżąco można przeglądać w popularnych serwisach. Aktualne ogłoszenia z Poznania dostępne są zawsze na „aplikuj.pl”. Jeśli nie jesteśmy pewni, jak odpowiednio przygotować dokumenty aplikacyjne, z pomocą ponownie przyjdzie nam Internet. W sieci znajduje się wiele serwisów dedykowanych pracy. Zawierają szereg porad na temat CV, wskazówek dotyczących poprawnego pisania listów motywacyjnych. Większość z tego typu portali oferuje również bezpłatne kreatory online. Musimy pamiętać, że nasze dokumenty powinny przykuć uwagę rekrutera, dlatego istotna jest ich strona wizualna.
Pamiętajmy, by nie wysyłać dokumentów do wszystkich firm, jakie ogłaszają rekrutację. Wybierzmy tylko te, które są najlepsze. Uważnie czytajmy oferty. Chcesz wiedzieć ile zarabia się w Krakowie? – te i inne informacje znajdziesz w polecanym artykule.
Informacje w sieci
Zwróćmy uwagę na to, co publikujemy w sieci, dotyczy to w szczególności portali społecznościowych. Warto zauważyć, że nie służą już wyłącznie do celów prywatnych. Coraz częściej stanowią platformę wymiany informacji na temat pracodawców oraz pracowników. Większość rekruterów przyznaje, że często sprawdza profile kandydatów prowadzone na Facebooku, Instagramie, Twitterze i Snapchacie. Dlatego ważne jest, by rozsądnie publikować w nich treści. Mogą one zdecydować o dalszej karierze zawodowej.
Poszukiwanie pracy polega na połączeniu działań na wielu płaszczyznach. Musimy wykazać się cierpliwością, rozsądkiem oraz konsekwencją. Pamiętajmy, że im bardziej aktywnie poszukujemy pracy, tym większe szanse na jej zdobycie.