Jak wybrać pełnomocnika?

Na rynku funkcjonuje wiele firm prawniczych. Jak znaleźć tą, która będzie dobrze reprezentować nasze interesy? Oto kilka wskazówek, które przydadzą się każdemu, kto szuka pomocy prawnika?

Kancelaria radcowska czy adwokacka?

Wiele osób nie wie do końca czym różni się zawód radcy prawnego i adwokata. I nic dziwnego. To dość skomplikowane. Najprościej rzecz ujmując adwokat wykonuje wolny zawód i związany jest umową cywilnoprawną. Natomiast radcowie prawni związani są z mocodawcami umową o pracę. To podstawowa różnica. Do 2007 roku radcy prawni nie mogli być pełnomocnikami w Sprawach Rodzinnych. Natomiast do 2015 roku do czasu kiedy w życie weszła nowelizacja procedury karnej radcowie nie mogli być pełnomocnikami, jeśli zarzuty dotyczyły praw karnego lub karnoskarbowego. Najprościej rzecz ujmując adwokata i radcę prawnego można rozpoznać po kolorach żabotu. Adwokaci noszą zielone, natomiast radcowie niebieski.

Zaufanie to podstawa!

Kancelaria radcowska może cieszyć się nieposzlakowaną opinią, ale to nie zawsze jest najważniejsze. Liczy się też zaufanie jakim darzymy naszego pełnomocnika. Bez tego nie ma szans na efektywną współpracę. Jeżeli nie ufamy do końca radcy prawnemu czy adwokatowi, to powinniśmy niezwłocznie poszukać pomocy u innego specjalisty. Takiego, któremu zaufamy do końca.

Dobry pełnomocnik, to znaczy jaki?

Dobry prawnik powinien posiadać fachową wiedzę. Nie może spoczywać na laurach.Musi nieustannie pogłębiać swoją wiedzę, wszak przepisy prawa nieustannie się zmieniają.

Jednocześnie radca prawny musi być dyskretny. Nie może pod żadnym pozorem zawieść zaufania swojego klienta. Przecież do prawnika przychodzi się z najintymniejszymi sprawami, na przykład rozwodem czy kwestią opieki nad dziećmi.

Warto też zwrócić uwagę na to, jak o konkretnym prawniku wyrażają się jego byli klienci. Czy po zakończeniu współpracy dalej polecają jego usługi. Należy wiedzieć, kancelaria radcowska ani adwokacka nie może się reklamować w legalny sposób. Dlatego tak ważny jest marketing szeptany, czyli poczta pantoflowa.

To właśnie dzięki poleceniom prawnicy zdobywają najwięcej nowych klientów. Taka rekomendacja jest bezcenna. Znaczy zdecydowanie więcej niż najlepsza strona internetowa.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Aliant

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here