Prace na wysokości

Praca na wysokości, zaliczana do szczególnie niebezpiecznych aktywności zawodowych, więc wymaga zaangażowania w doposażenie pracowników w specjalne środki ochrony osobistej. Zgodnie z przepisami, to pracodawca musi zapewnić swoim pracownikom dostęp do niezbędnych odzieży roboczej oraz wyposażenia do ochrony przed upadkiem z wysokości. Za pracę na wysokości uchodzą wszelkie działania, których różnica wysokości wynosi od 1 metra wzwyż odległości od posadzki.

Sprzęt chroniący przed upadkiem z wysokości

Wszelkie środki ostrożności i dbałość o bezpieczeństwo pracowników mogą wspomagać liczne szelki, liny i amortyzatory. W zależności od tego, jakie konkretnie są to działania, pracodawca musi niezbędne rzeczy. Zabezpieczenia są konieczne m.in. do pracy na dachach budynków, gdy pracownik może się ześlizgnąć, na rusztowaniach oraz w alpinizmie przemysłowym. Pracownicy muszą być wyposażeni w środki ochrony przed upadkiem z wysokości, zazwyczaj są to:

  • Kask – ochrona głowy jest niezbędnym elementem wyposażenia podczas prowadzenia prac na wysokości i nie tylko!
  • Szelki bezpieczeństwa/uprząż przemysłowa
  • Lina odpowiedniej długości, lina bezpieczeństwa, lina kotwicząca. Lina jest używana w alpinizmie przemysłowym, na rusztowaniach.
  • Linka z amortyzatorem – zabezpieczy przed szarpnięciem.
  • Przyrządy zaciskowe, zjazdowe, karabińczyki – ułatwiają poruszanie się po linie.

Szelki bezpieczeństwa/uprzęże przemysłowe do pracy na wysokości

Dzięki nim pracownik może swobodnie siedzieć w zawieszeniu na linie, jeśli tego wymaga praca. Szelki bezpieczeństwa są bezpieczniejsze od zwykłych wspinaczkowych uprzęży, z tego względu, że człowiek jest nimi zabezpieczony także na ramionach, a części na udach są wygodniejsze. Uprząż przemysłowa umożliwi swobodne „siedzenie” w uprzęży, np. w czasie montażu czy malowania elewacji. Dzięki zabezpieczeniom umieszczonym na klatce piersiowej nawet utrata przytomności czy ewentualny wypadek na wysokości nie pozwoli na wypadnięcie człowieka z szelek bezpieczeństwa. Do prac na wysokości należy używać profesjonalnego sprzętu, w żadnym wypadku nie powinno się stosować zamienników i używać uprzęży wspinaczkowych np. do lekkiej wspinaczki sportowej.

Liny asekuracyjne i przyrządy zaciskowe

Dzięki linkom zabezpieczającym z amortyzatorem zmniejsza się ryzyko, że w momencie odpadnięcia szarpnięcie liny spowoduje kontuzję. Dodatkowo zwinięta część liny nie plącze się pod nogami np. podczas prac na rusztowaniu. Część amortyzująca uwalnia się dopiero w momencie upadku z wysokości. Poza tym dzięki amortyzatorom ewentualne nagłe zawiśnięcie na linie będzie bezpieczniejsze dla kręgosłupa. Kaski, odzież roboczą, szelki bezpieczeństwa i inne rzeczy w dobrych cenach można kupić w sklep BHP Kraków lub na stronie https://antar.pl/ . Zrobienie zakupów w jednym sklepie z odzieżą roboczą to oszczędność czasu i energii.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here