mindfulness
Fot. Pexels.com

Mindfulness to termin oznaczający trening uważności czyli ćwiczenia umysłu pomagające w radzeniu sobie ze stresem i towarzyszącym nam negatywnym uczuciom. Stosowany jest on również w ramach terapii dla osób z depresją, zaburzeniami odżywiania czy uzależnieniem. Jest to również ciesząca się coraz większą popularnością technika samorozwoju.

Przeczytaj też: https://www.dolcan.pl/trening-uwaznosci-czyli-czym-jest-mindfulness/

Co to jest mindfulness?

Termin mindfulness wywodzi się z języka angielskiego (ang. mindful – świadomy, dbały) i w praktyce polega na stosowaniu różnych form medytacji, które mają swoje źródło w buddyzmie. Chodzi tutaj o osiągnięcie pewnego „stanu świadomości” otoczenia oraz samego siebie w „chwili obecnej”. Oznacza to więc pełne skupienie się na teraźniejszości i tego pod wpływem jakich czynników się obecnie znajdujemy, o zimne i obiektywne ocenienie doświadczanej sytuacji.

Cele praktykowania treningu uważności

Jako ludzie bardzo często tkwimy w przeszłości. Wyobrażamy sobie minione sytuacje toczące się w inny sposób. Przypominamy sobie i w kółko analizujemy nasze porażki, niepowodzenia lub niezręczne momenty, których każdy z nas doświadczył. Czynności te mają istotny wpływ na naszą samoocenę i postrzeganie samych siebie. Co więcej, pogrążeni w przeszłości zapominamy o cieszeniu się chwilą obecną. Mindfulness jest więc świetną metodą, aby się od tego odciąć, spojrzeć na sytuację trzeźwym okiem i wyrwać się z kajdan przeszłości na rzecz bycia obecnym tu i teraz.

Jak praktykować mindfulness?

Ćwiczenie naszej uważności nie wymaga ogromnych poświęceń. Ta technika treningowa powstała właśnie z myślą o osobach zabieganych, żyjących w stresie i w szybkim tempie. Można więc stosować ją nawet w pracy, co każde 40 minut możemy oderwać się na chwilę od obowiązków i przeznaczyć 5 minut na medytację, ćwiczenia oddechowe i wyciszenie od natłoku spraw. Chłodna analiza pozwoli nam zdystansować się od przygniatającego ciężaru i znaleźć w sobie siłę do przezwyciężenia napotkanych na naszej drodze przeszkód.

Następnie, po powrocie do domu możemy przeznaczyć na trening uważności nieco więcej czasu. Wystarczy zacząć od 15 minut dziennie, a przy odpowiedniej systematyczności, szybko zaczniemy zauważać u siebie efekty.

Zobacz też: http://www.cnurt.pl/czym-sie-zajmuje-life-coach/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here