Takie urządzenia jak komputery przemysłowe z założenia przeznaczone są do pracy 24 godziny na dobę i to przez 7 dni w tygodniu. Muszą one, więc doskonale sprawdzać się w warunkach charakterystycznych dla przemysłu, czyli w miejscach o zmiennej wilgotności, zapylonych, tam gdzie występują wahania temperatury lub też wibracje i zakłócenia elektromagnetyczne. Komputer przemysłowy jest, zatem urządzeniem specjalnie przeznaczonym do wydajnej pracy, nawet w bardzo trudnych warunkach.
Czym charakteryzują się komputery przemysłowe?
Komputery przemysłowe, ze względu na miejsce pracy, muszą spełniać pewne cechy, do których zaliczmy:
1. Bezawaryjność działania – są niezawodne, nawet w miejscach, w których panują bardzo trudne warunki środowiskowe.
2. Zwiększoną odporność na brud, pył, kurz, zalanie, wibracje, wstrząsy, drgania, a nawet uszkodzenia mechaniczne. Odporne są również na ekstremalnie wysokie i niskie temperatury.
3. Posiadanie odpowiednich zabezpieczeń nieuprawnionego dostępu. W przypadku komputerów stacjonarnych są to zaawansowane zabezpieczenia, uniemożliwiające otwarcie szafy czy też obudowy ze sprzętem, natomiast przy komputerach przenośnych są to moduły biometryczne.
4. Pełną kompatybilność z tradycyjnymi komputerami PC.
5. Zwartą budowę, niewielką wagę i rozmiary, a także niewielki pobór mocy.
6. Posiadanie dużej mocy obliczeniowej, co gwarantuje jednoczesne przetwarzanie obrazów, sterowanie procesami i przyswajanie dużej ilości danych w czasie rzeczywistym.
7. Posiadanie wbudowanej, zintegrowanej kart sieciowej, dzięki czemu możliwe jest sprawne działanie nawet w rozległych i rozbudowanych zakładach przemysłowych.
Komputery przemysłowe – zastosowanie
Komputery IPC doskonale sprawdzają się we wszystkich rodzajach zakładów przemysłowych. Zintegrowana karta sieciowa komputera przemysłowego umożliwia sterowanie, kontrolowanie oraz obsługę wszelkie urządzenia, nawet w przypadku jednostek rozległych terytorialnie.
Co więcej, takie komputery przemysłowe spotkamy w działalności militarnej, jak również także tam, gdzie konieczne jest wykorzystanie ich w przenośnej wersji do współpracy z systemami pomiarowymi. Przemysłowe komputery panelowe świetnie funkcjonują w postaci infokiosków, multimedialnych centrów rozrywki, terminali sprzedaży czy aplikacji medycznych.