Dlaczego warto zastosować w firmie stanowiska zrobotyzowane?

Jak wiadomo, rozwój współczesnego przemysłu jest nierozerwalnie związany z wykorzystaniem zasobów robotyki. Jednym z największych atutów robotyzacji jest możliwość zastępowania człowieka przy ciężkich, niebezpiecznych pracach. Dlaczego zatem warto zdecydować się na stanowiska zrobotyzowane?

Jakie zalety mają stanowiska zrobotyzowane?

Zdecydowanie najczęściej wymieniają zaletą, jaką mają stanowiska zrobotyzowane, jest zdecydowana redukcja negatywnego oddziaływania środowiska na pracę człowieka. Do atutów takiego rozwiązania należy również zaliczyć optymalizację zużycia materiałów spawalniczych, ujednolicenie wydajności, zdecydowaną redukcję kosztów związanych z zagwarantowaniem bezpieczeństwa pracy, zyskanie korzystniejszego wizerunku, zwiększenie kontroli nad jakością produktu końcowego czy podniesienie prestiżu przedsiębiorstwa.

Bezpieczna praca bez przestojów

Należy mieć świadomość, że najprostsze stanowiska zrobotyzowanego spawania pozwalają na zastąpienie człowieka w trakcie istotnego procesu spawania. Ponadto transport i montaż będą odbywały się z udziałem operatora. Trzeba podkreślić, że dla jego bezpieczeństwa w trakcie wykonywania czynności, proces spawania będzie zatrzymany. Powoduje to przestoje. Doskonałym rozwiązaniem jest zatem zastosowanie dwóch stref spawania dla jednego robota. Spawanie w ten sposób będzie odbywało się tylko w jednej części pola roboczego. W tym samym czasie w drugiej części operator będzie miał możliwość przygotowywania odpowiednich elementów, które będą z kolei później poddawane procesowi spajania.

Producenci i dystrybutorzy stanowisk zrobotyzowanych

Obecnie na rynku funkcjonuje bardzo duża liczba producentów, a także dystrybutorów specjalizujących się w zrobotyzowanych systemach spawalniczych. Koniecznie trzeba również uwzględnić, że ogromny wpływ na sukces danej serii produktów będzie miała ścisła współpraca między ludźmi którzy będą odpowiedzialni za zagadnienia robotyki, a także osobami specjalizującymi się w spawaniu. Ponadto świetna znajomość procesu i właściwa ocena jakości spawu w trakcie kolejnych prób będzie elementem, na którym trzeba będzie się skupić przy projektowaniu, budowie, a także zaprogramowywania zrobotyzowanych systemów.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z Trinitec

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here