Nadmiar obowiązków w pracy, problemy osobiste, niewystarczająca ilość snu- wszystko to prowadzi do tego, że poziom stresu wzrasta, działając niekorzystnie na nasze samopoczucie. Jak zredukować stres, uwalniając się od negatywnych emocji?

Życie w biegu, codzienne problemy, przemęczenie, a nawet zła dieta mogą prowadzić do tego, że będziemy coraz bardziej zestresowani. To z kolei wiąże się z problemami ze snem, pogorszeniem samopoczucia, często także odbija się na naszej urodzie, a nawet zdrowiu. Jak zwalczyć stres?

Jak zredukować stres?

Najprostszym rozwiązaniem jest sięgnięcie po środki uspokajające. Nie jest to jednak najlepsze wyjście z sytuacji. Zanim udamy się do lekarza po receptę na tabletki redukujące stres, warto samodzielnie spróbować uporać się z problemem. W jaki sposób?

Jedną z najprostszych, ale i najskuteczniejszych metod na przywrócenie wewnętrznej równowagi jest oddychanie. Odpowiednie techniki oddychania, zwłaszcza w połączeniu z medytacją, pozwalają się odprężyć i zniwelować nadmiar stresu. Jeśli jednak chcemy szybko ukoić nerwy, wystarczy, że weźmiemy trzy głębokie wdechy, powoli wypuszczając powietrze. Dobrym rozwiązaniem jest połączenie spokojnego oddychania z przebywaniem na łonie natury, która także działa kojąco na nasze nerwy. Regularne spacery bez wątpienia zadziałają korzystnie, dodatkowo poprawiając krążenie oraz dotleniając organizm.

Kolejnym niezawodnym sposobem na redukcję stresu jest długa, odprężająca kąpiel. W chwilach stresowych nasze mięśnie napinają się, często sprawiając, że odczuwamy dyskomfort. Ciepła woda zadziała kojąco, jeśli natomiast dodamy do kąpieli olejki zapachowe, przyniesiemy ulgę nie tylko ciału, ale i umysłowi- aromaterapia to kolejne rozwiązanie dla osób zestresowanych. Poza dodawaniem olejków do kąpieli, warto także korzystać ze świec zapachowych lub wcierać olejki w skronie- w walce ze stresem idealnie sprawdzi się zapach lawendy, rumianku czy cytrusów.

Jesteś miłośnikiem muzyki? A może lubisz czytać książki lub oglądać filmy? Nic tak nie działa kojąco na skołatane nerwy jak hobby. Jeśli czujesz, że negatywne emocje sięgają zenitu, skup się na tym, co naprawdę lubisz robić. Muzyka bez wątpienia działa leczniczo. Jeśli w sytuacjach stresowych reagujesz gniewem, włącz dynamiczne piosenki, przy których będziesz mógł wyzbyć się nadmiaru złej energii. Dobrym rozwiązaniem jest także intensywny trening. Nic tak nie relaksuje jak ćwiczenia. Wysiłek fizyczny nie tylko pomaga pozbyć się nadmiaru stresu, ale także wpływa na pojawianie się w organizmie endorfin, zwanych hormonami szczęścia. Jeśli natomiast potrzebujesz wyciszenia, idealnym rozwiązaniem będzie spokojna muzyka relaksacyjna, która nie tylko pomoże Ci się uspokoić, ale także i zasnąć.

Wybierając czytanie lub oglądanie filmów, warto zadbać także o dodatkowe wspomaganie, jak chociażby ziołowa herbata, która także korzystnie wpłynie na Twoje samopoczucie, nie otumaniając Cię tak, jak niektóre środki dostępne w aptece. Osoby ze skołatanymi nerwami powinny mieć zatem w zasięgu ręki herbatę z melisy lub rumianku. Napary te będą także pomocne w przypadku problemów ze snem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here