Jak zachęcić rodzinę do oszczędzania

W dobie ciężkiej sytuacji na rynku pracy oszczędzanie ciężko zarobionych pieniędzy jest naprawdę istotną rzeczą. Pozwoli to nam zabezpieczyć się na wypadek utraty pracy, ciągłej niezdolności do pracy czy różnych nieprzewidzianych wydarzeń losowych.

Oszczędzanie w rodzinie

No dobrze, załóżmy, że przekonaliśmy się co do oszczędzania, sami dostrzegamy jego potrzebę, ale niestety nasi bliscy niekoniecznie. Zatem jak zachęcić rodzinę do oszczędzania? Jak przekonać rozrzutną partnerkę do oszczędzania? Jeśli zdecydujemy się już na próbę rozwiązania naszego problemu, warto wiedzieć, że są różne sposoby na zachęcenie domowników do oszczędzania.

Zacznijmy od rozmowy, ponieważ z reguły to ona jest kluczem do rozwiązania wszelakich problemów w domu. Starając się zachęcić domowników do oszczędzania, nie możemy narzucać im swojego zdania. Powinniśmy rozmawiać w ten sposób, aby delikatnie przekonać ich, że oszczędzanie jest dobrą formą zabezpieczenia. Każdy człowiek na atak reaguje obroną, zatem warto ostrożnie dobierać słowa. Oczywiście nic na siłę. Osoba, z którą aktualnie rozmawiamy, powinna sama wyrazić chęć zmiany swojego podejścia do oszczędzania.

Jeśli widzimy, że pomimo prowadzonej rozmowy sama siła słowa nie wystarcza kolejnym krokiem, jaki powinniśmy podjąć, aby zachęcić ją do oszczędzania, jest pokazanie tej osobie poprzez własny przykład, że jest to dobre rozwiązanie dające w dużej mierze korzyści. Kiedy nasza partnerka, partner bądź dzieci zobaczą taką postawę, może ona wzbudzać w nich dużą chęć do naśladowania i chcąc iść za Twoim przykładem, zaczną oszczędzać.

Następną rzeczą, na którą warto zwrócić uwagę, jest postawienie sobie celu, na jaki będziemy oszczędzać, aby łatwiej przekonać do tego bliskich. Może to być jakaś wycieczka integracyjna dla was bądź jakaś rozrywka czy też zabawki dla dzieci, które będą częścią ogólnego planu oszczędzania dla was skupiającego się na większym celu. Z pewnością będzie to dobre rozwiązaniem, ponieważ postawicie sobie wyzwanie, które musicie podjąć wspólnie. Wtedy oszczędzanie stanie się bardziej długofalowe. Już podczas rozmowy warto swoich domowników czy też partnerkę zarazić entuzjazmem i mieć przygotowaną odpowiedź na różne pytania, które mogą się podczas takich dialogów pojawić.

Jeśli ludzie widzą, że jesteśmy czymś podekscytowani, również sami zarażają się tym tak jak i uśmiechem. Aby przedstawić korzyści, jakie z tego płyną, trzeba należycie przygotować się do tych negocjacji. Musimy mieć naprawdę optymistyczne podejście, aby przekonać do tego innych, bo użalanie się nad aktualnym stanem rzeczy w niczym nie pomoże.

Porady dotyczące oszczędzania w rodzinie znajdziesz też na blogu Kobiece Finanse.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here