Jak w dobie kryzysu zacząć szkolić i uczyć online

W czasach koronawirusa nauka online zyskała ogromną popularność. Zaczęło się przede wszystkim od tego, że uczniowie musieli uczęszczać na zajęcia internetowe, aby móc zaliczyć semestr, bo placówki szkolne zostały zamknięte. Wbrew pozorom jednak już wcześniej nauczanie online było dość popularne. W jaki sposób nauczać online? Jaką wiedzę można przekazać przez internet? Odpowiedzi na te i na wiele innych pytań znaleźć można w poniższym artykule.

Zastanów się, w czym jesteś dobry/a

Zanim rozpoczniesz jakiekolwiek działania, które mają na celu nauczanie online, należy wcześniej zastanowić się, jaką wiedzę chcielibyśmy przekazywać. Wbrew pozorom jest to bardzo ważne, bowiem nie możemy uczyć czegoś, o czym nie do końca mamy pojęcie. Przykładowo jeśli jesteśmy genialnymi szachistami, znamy wszystkie debiuty, mamy doskonały zmysł taktyczny, potrafimy strategicznie rozegrać grę środkową, a wszystkie elementarne końcówki rozgrywamy bez większego zastanowienia, wówczas możemy zostać trenerem szachowym, którego średnie stawki są stosunkowo wysokie.

Wystarczy ogłosić się na kilku stronach internetowych, jak np. media społecznościowe lub specjalnie przeznaczone do tego strony i czekać na zgłoszenie. A może jesteś genialny z matematyki? Jeśli rozwiązywanie nawet najbardziej skomplikowanych zadań nie jest dla Ciebie problemem, potrafisz rzetelnie przekazywać wiedzę, którą posiadasz, zastanów się nad tym czy nie udzielać innym płatnych lekcji.

Oczywiście to tylko dwa z przykładów, jest ich znacznie więcej. Jeśli jesteś w czymś wyjątkowo dobry, zamieść ogłoszenie na kilku stronach i czekaj. Pomoc w zakresie nauki z rachunkowości, a może jeszcze inna wiedza? Niezależnie od tego z pewnością ktoś Cię znajdzie i skorzysta z Twoich usług.

Co potrzeba do nauczania online?

Kiedy już wiemy, czego będziemy nauczać przez internet, konieczne jest teraz zastanowienie się nad tym, co dokładnie potrzebujemy. Oprócz wcześniej przytoczonej wiedzy niezbędny będzie odpowiedni sprzęt. W tym przypadku powinien być to laptop lub komputer stacjonarny. W tym drugim przypadku musimy jednak zaopatrzyć się w dodatkowy sprzęt w postaci mikrofonu i kamery.

Tego typu akcesoria dostępne są w każdym sklepie elektronicznym, a ich cena jest stosunkowo niska. Należy też zwrócić uwagę na to, jak wydajne jest dane urządzenie. Koniecznie trzeba zwrócić uwagę na kilka ważnych parametrów, jak chociażby procesor, karta graficzna, pamięć RAM, dysk twardy i jego typ, płyta główna. Każdy z tych podzespołów powinien tworzyć spójną całość, aby uruchomienie komputera było możliwe. Od wydajności komputera bądź laptopa zależy jakość naszej rozmowy przez internet z uczniem.

Oczywiście nie można zapominać o stałym dostępie do internetu. Ważne, aby łącze było stabilne i możliwie najszybsze, co ma również duży wpływ na jakość transmisji obrazu na żywo. Kiedy mamy sprzęt, musimy zaopatrzyć się jeszcze w odpowiednie oprogramowanie, dzięki któremu rozmowa z drugim człowiekiem przez internet będzie możliwa. W sieci znajdziemy mnóstwo darmowych programów, które z pewnością spełnią nasze wymagania.

Artykuł powstał we współpracy z https://leadership-center.pl/blog/jak-szkolic-i-uczyc-online-poradnik-krok-po-kroku/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here