Drzwi - niewielkie, choć bardzo ważne

Drzwi to jeden z najważniejszych elementów aranżacji domu czy mieszkania. Odpowiednio dopasowane stanowią ważny punkt kompozycji wnętrza, będący swoistą „kropką nad i”. Wbrew pozorom dobranie odpowiednich drzwi nie jest tak proste, jak mogłoby się wydawać. By ci pomóc, stworzyliśmy ten artykuł.

Jakie powinny być dobre drzwi?

Drzwi zewnętrzne Poznań to wizytówka domu – to pierwsza rzecz, którą widzimy, zbliżając się do swojego mieszkania, podobnie, jak i nasi goście. Od ich wystroju zależy więc bardzo wiele – jak nas odbiorą odwiedzający, a także, w jakim nastroju przekroczymy próg swojego mieszkania. Funkcja drzwi zejściowych nie ogranicza się wyłącznie do dekoracji – od nich przecież w znacznym stopniu zależy nasze bezpieczeństwo, jak i to, czy w naszym domu będzie ciepło. Jeśli chodzi o bezpieczeństwo – tu warto zwracać uwagę na zabezpieczenia w postaci zamów – dobrze, jeśli zamknięcia są co najmniej 3-punktowe, ale również na materiały, z których wykonane są same drzwi – grube, lite drewno, czy stalowa blacha o odpowiedniej grubości mają ogromny wpływ na poniesienie bezpieczeństwa domu. Duże znaczenie ma również to, czego nie widać – czyli zawiasy. Powinny być solidne, wykonane z grubej stali nierdzewnej i ukryte. Tylko wtedy mamy gwarancję, że nie będą najsłabszym punktem całej konstrukcji, pozwalającym złodziejowi na szybkie sforsowanie. Zgodnie z polską normą PN-EN 1627:2012 drzwi klasyfikowane są pod względem odporności na włamania zgodnie z klasami RC – od RC1 do RC6. RC1 zapewnia bardzo podstawową ochronę przed włamaniem, podczas gdy RC6 są praktycznie niemożliwe do sforsowania (zapewniają ochronę przed włamaniem przy zastosowaniu elektronarzędzi o dużej mocy).

Harmonia we wnętrzu – czyli jak zestawić drzwi ze sobą

Decydując się na konkretne drzwi, zazwyczaj bierzemy pod uwagę ich styl, jak i dopasowanie stylistyczne względem ścian mieszkania. To bardzo dobry trop, jednak nie tylko elewację powinniśmy brać pod uwagę. Pamiętajmy, że we wnętrzu mamy również inne drzwi i powinny być one kolorystycznie dopasowane z drzwiami wejściowymi – w przeciwnym razie grozi nam kolorystyczny miszmasz, który potrafi zepsuć nawet najbardziej wyszukaną aranżację. Oczywiście nie oznacza to, że drzwi zewnętrzne muszą być w tym samym kolorze, co cała reszta, lecz nie powinien być to kolor zupełnie niepasujący do pozostałych drzwi w mieszkaniu. Ewentualnym rozwiązaniem może być kontrast – to również może wyglądać dobrze, choć oczywiście warto wziąć pod uwagę pozostałe czynniki, jak np. ściany i elewację budynku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here