Odpowiednia oprawa pracy dyplomowej sprawia studentom niemały problem. Jeśli chcemy zrobić to dobrze, w pierwszej kolejności powinniśmy bardzo dokładnie zapoznać się z wymaganiami danej uczelni. Każda placówka narzuca swoje własne wytyczne, a niezastosowanie się do nich może skutkować odrzucenie pracy. Dlatego oferowane są różnego rodzaju opraw.
Podstawowe wymagania
Praca dyplomowa powinna być estetyczna i dobrze sformatowana. Mowa tu przede wszystkim o rodzaju i rozmiarze czcionek, wielkości interlinii, rozmiarze akapitów czy nawet z góry określonego sposobu cytowania fragmentów literatury i tworzenia przypisów. Ważną kwestią jest ustawienie większego lewego akapitu, aby część każdej kartki można było ukryć w oprawie. Kiedy tego nie zrobimy, nie będziemy mogli swobodnie przeczytać pracy, ponieważ fragmenty tekstu zostaną zasłonięte oprawą.
Praca dyplomowa powinna być zapisana w formacie pdf, aby tekstu nie dało się edytować. W innych programach często zdarza się, że tekst otwarty na innym komputerze różni się od oryginału, zwłaszcza pod względem formatowania. Ważne jest też sprawdzenie, czy dana uczelnia wymaga druku jednostronnego, czy może dwustronnego.
Rodzaje opraw
Najpopularniejszą metodą jest bindowanie. Ta metoda jest prosta i łatwa, a polega na scalaniu luźnych kartek za pomocą bindownicy. Okładkę przednią i tylną pełnią zazwyczaj: na froncie plastikowa i przezroczysta folia oraz sztywny tekturowy tył. Druga metoda termozgrzewalna to miękka oprawa pracy dyplomowej, która zajmuje mniej więcej 15 minut. Do tego rodzaju używa się specjalnego preparatu, który przypomina klej. Poszczególne strony wkłada się do wspomnianych wcześniej oprawek, łącząc je ze sobą za pomocą rozpuszczonego preparatu. Oprawę termozgrzewalną zaleca się w przypadku pracy dyplomowej posiadającej około 200 stron.
Kolejną metodą jest oprawa z listwą wysuwaną i ta technika nie wymaga specjalnych narzędzi. Kartki wkładane są w środek plastikowej listwy, która została założona na przezroczystą okładkę. Zaletą tej metody jest to, że listwę można wielokrotnie zakładać i zdejmować, dzięki czemu możemy szybko i sprawnie robić wymianę zawartości. Jeżeli zależy nam na twardej okładce, możemy zdecydować się na sztywną oprawę introligatorską lub tak zwane gwoździowanie. Taki rodzaj oprawy przypomina książkę i bardzo efektownie się prezentuje.
Miękka oprawa pracy dyplomowej
Miękka oprawa pracy dyplomowej jest chętnie wybierana. Częściej jednak wykorzystywana jest w przypadku różnego rodzaju audytów, raportów czy prac zaliczeniowych na studiach. Miękka oprawa zaciskowa wyposażona jest w bardzo twardy grzbiet oraz ma cienką i przezroczystą okładkę z przodu, a tekturową z tyłu.
Twarda oprawa pracy dyplomowej
Twarda oprawa jest najczęściej wybieraną metodą do oprawy pracy dyplomowej przez studentów. Stosuje się ją również do zabezpieczenia ważnych dokumentów, aktów prawnych i umów, dzięki czemu zawartość jest zdecydowanie lepiej chroniona. Można wybrać kolorystykę oprawy np. czarny, bordowy, granatowy lub zielony. Do wyboru są również różne wymiary, które należy dopasować do objętości pracy, a także gramatury papieru, na którym została wydrukowana.
Oprawa pracy dyplomowej – cena
Cena oprawy pracy dyplomowej różni się przede wszystkim od wybranego przez nas punktu, rodzaju czy papieru, na którym praca ta ma być wydrukowana. Zazwyczaj usługa ta wyceniana jest na podstawie przesłanego dokumentu. Może to być od 50 złotych do 100 złotych. Oprawy miękkie są oczywiście tańsze od twardych.