biuro rachunkowe

Biuro rachunkowe to podmiot gospodarczy, który na podstawie umowy świadczy usługi na rzecz różnego rodzaju podmiotów gospodarczych, czy instytucji lub osób fizycznych. Takie biuro świadczy także usługi w imieniu zleceniodawcy i na jego rzecz w zakresie rachunkowości, płac. Zleceniodawca zleca, a biuro rachunkowe, wykonuje wszystkie obowiązki. Zakres obowiązków biura zależy przede wszystkim od samego przedsiębiorcy. Im więcej specjalistów w biurze, tym więcej korzyści dla klienta. 

Czym jeszcze zajmuje się biuro rachunkowe?

Może rozliczać i obsługiwać płace pracowników, sporządzaniem rachunków statystycznych, czy tworzeniem wniosków kredytowych. Dodatkowo także może sporządzać sprawozdania finansowe, które opisują firmę oraz analizują sytuację finansową przedsiębiorstwa. Takie biuro także może świadczyć usługi w przygotowaniu rozliczeń i raportów dla Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Przygotowują także rozliczenia do podatku dochodowego. Przede wszystkim także reprezentują klienta w urzędach podatkowych i administracji publicznej.

Biuro rachunkowe i działanie w Internecie?

W dzisiejszych czasach, szczególnie w dobie pandemii bardzo mocno rozwinęła się praca biura w Internecie. Dużo biur przeszło na tę formę działalności. Dzięki pracy online biuro rachunkowe może mieć stały kontakt z klientem. Również także może być ulepszone przesyłanie poszczególnych dokumentów. Poprzez maila można w prosty i szybki sposób przypomnieć klientowi o ważnych terminach oraz utrzymać stały kontakt z przedsiębiorcą.

Jakie narzędzia są potrzebne, by biuro mogło dobrze funkcjonować?

Podstawowym narzędziem jest dobry program do księgowości. Warto wybrać taki program, który jest nowoczesny i może działać bez problemu online. Dobrze jest też, by mógł obsługiwać programy związane z ZUS, czy Ministerstwem Finansów. Musi to być też taki program, który przede wszystkim wszyscy pracownicy biura będą w stanie bez problemu go obsługiwać. 

Kto odpowiada za ewentualne błędy biura rachunkowego?

Jeśli urząd skarbowy wykryje jakieś nieprawidłowości rachunkowe, to do odpowiedzialności zostanie podciągnięty płatnik, a nie biuro rachunkowe. Później ewentualnie płatnik, może podać do sądu nierzetelne biuro i domagać się odszkodowania. Warto jednak pamiętać, że nie jest to bardzo łatwa sprawa do wygrania, gdyż błędy popełniają pracownicy, a nie całościowo rozumiane biuro. Dlatego też sprawa może zostać umorzona. 

Jak wybrać profesjonalne biuro? 

Przede wszystkim trzeba dokładnie sprawdzić kompetencje danego biura. Można także zapytać o certyfikaty. Ważne jest to, że profesjonalne biuro musi posiadać certyfikaty uprawniające do pełnej księgowości. Należy także zweryfikować ubezpieczenie OC. Dobrze jest zapoznać się dokładnie z zakresem, jakie usługi świadczy dane biuro. Muszą one odpowiadać zapotrzebowaniu klienta. Jeśli wszystkie warunki będą nam odpowiadać, to na koniec trzeba bardzo dokładnie przeczytać umowę, którą się zawiera z biurem. Trzeba też sprawdzić, w jaki sposób są dostarczane dokumenty. Szczegółowo należy sprawdzić cennik świadczenia usług biura. Wybór takiego biura powinien być przemyślany i dokładny, gdyż jako klient powierzamy im wszystkie dokumenty firmy oraz dostęp do swoich finansów. Co ważne klient nie może wymagać od księgowego, by ten przekraczał swoje kompetencje. 

Wybierając dobre biuro rachunkowe warto zajrzeć na tą stronę https://bilans.poznan.pl/. Świadczymy usługi księgowe, podatkowe również online. Również obsługujemy płace i ZUS. Profesjonalnie podchodzimy do każdego klienta tak, aby nasza współpraca była owocna i długa. Co ważne, to samo biuro mieści się w Poznaniu. Jednak można się także kontaktować z nami mailem lub wypełnić formularz dostępny na naszej stronie. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here