Agregat prądotwórczy

Przerwy w dostawie prądu są tak rzadkie, że na co dzień nie myślimy o tym, że takie zdarzenie może nam zagrażać. Ale energii elektrycznej może zabraknąć w najmniej oczekiwanym momencie. Właśnie dlatego warto pomyśleć, czy posiadanie własnego agregatu prądotwórczego nie jest dobrym rozwiązaniem.

Agregat prądotwórczy – co to takiego?

To po prostu zapasowe źródło energii elektrycznej na wypadek awarii sieci energetycznej. Prąd zostaje wytworzony dzięki prądnicy napędzanej silnikiem spalinowym. Żeby działał, niezbędne jest oczywiście paliwo, benzyna, olej napędowy, ziemny czy gaz LPG. Dostępne są różne agregaty, a dzielimy je głównie ze względu na konstrukcję i przeznaczenie. Można kupić model przenośny bądź stacjonarny.

Agregat prądotwórczy – dla kogo?

To doskonałe rozwiązanie dla mieszkańców domów, w razie braku dostawy energii, nie muszą się oni obawiać o związane z tym konsekwencje. Wystarczy, że posiadają podłączone do sieci agregaty z automatyką, które samoczynnie włączają się, gdy tylko pojawi się zanik napięcia. Korzystają z nich również firmy, dla których przerwa w dostawie prądu wiąże się z ogromnymi kosztami. Konieczne są, także w każdym szpitalu, tutaj problemy z napięciem to jednocześnie ogromne ryzyko utraty zdrowia i życia pacjentów.

Agregaty stacjonarne – czym się charakteryzują?

Jak wspomnieliśmy, do wyboru są modele stacjonarne i przenośne. Te pierwsze zasilają odbiorniki jednofazowe urządzeń domowych, także nowoczesnego sprzętu elektronicznego. Za sprawą automatycznego regulatora napięcia D-AVR (stale kontrolującego i korygującego wahania napięcia wyjściowego), agregat zapewnia wysoką jakość prądu. Wyposażono je również w funkcje chroniące zasilane odbiorniki przed uszkodzeniami – na przykład na wypadek zbyt dużych obrotów bądź nieprawidłowego napięcia.

Co wiemy o agregatach przenośnych?

Modele przenośne różnią się od stacjonarnych zwłaszcza pod kątem gabarytów, bo są lekkie i posiadają ergonomiczny uchwyt, a nierzadko mają też koła transportowe. Jeśli planujemy zakup tego rodzaju urządzenia, dobrze zainwestować model wyposażony w inwertorową stabilizację napięcia. Zapewnia ona prąd wysokiej jakości, co oznacza, że zasilane nim odbiorniki, w tym sprzęt elektroniczny, są bezpieczne. Takie agregaty są idealne do stosowania w różnych miejscach: domu, ogrodzie, na kempingu itd.

Bez prądu jest naprawdę ciężko, o czym można się przekonać np. po silnej burzy, gdy zostały zerwane linie energetyczne. Najczęściej jednak jego brak trwa krótko, co nie wywraca naszego życia do góry nogami. Jeśli jednak nie możemy sobie pozwolić nawet na minutę bez energii elektrycznej, lepiej kupić porządny agregat prądotwórczy.

Artykuł powstał we współpracy z https://www.bricomarche.pl/narzedzia-i-akcesoria/warsztat

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here