Własne mieszkanie lub dom jest marzeniem wielu młodych osób. Niestety jest to droga inwestycja, która pochłania mnóstwo pieniędzy. Nie oznacza to jednak, że powinniśmy rezygnować z marzeń o własnych czterech kątach. Rozwiązaniem może okazać się kredyt hipoteczny. To właśnie z jego pomocą większość polaków finansuje swoje marzenie o kupnie mieszkania lub budowie domu. Zanim jednak zdecydujesz się na tak poważny krok i zwiążesz się z bankiem na kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt lat musisz obliczyć czy dana oferta kredytowa jest korzystna, czy też nie. Koszt kredytu hipotecznego może być bowiem różny i należy wiedzieć, na co zwrócić uwagę podczas omawiania oferty z pracownikiem banku.
Czynniki decydujące o koszcie kredytu
Koszt kredytu to jedna z najważniejszych kwestii, na którą powinien zwrócić uwagę każdy kredytobiorca – szczególnie ten, który chce podpisać umowę z bankiem na kilkanaście, a może nawet na kilkadziesiąt lat.
Na taki koszt wpływa kilka, a czasem i więcej czynników. Oczywiście na początek nie musisz znać wszystkich z nich, a jedynie te najważniejsze, które pomogą Ci ocenić czy dana oferta jest dobra, czy też nie.
Ważna jest wysokość kredytu, o którą wnioskujesz a także okres kredytowania. Im jest on dłuższy, tym przez więcej czasu naliczane będą odsetki od kredytu, które znacząco zwiększają jego koszt. Na cenę kredytu wpływają także jego dodatkowe składniki, które niekiedy są obowiązkowe, a niekiedy nie. Oczywiście aby opłacić te dodatkowe koszty nie potrzebujesz gotówki, bowiem bank dolicza je do wysokości Twojego kredytu i będziesz spłacać je razem z ratami.
Na ofertę, którą zaproponuje ci bank ma wpływa także Twoja sytuacja finansowa, a także rodzinna. Co więcej, w tym samym położeniu różne banki, mogą zaproponować ci zgoła odmienne warunki i ceny.
Oprocentowanie
Koszt kredytu hipotecznego https://habzafinanse.com.pl/koszt-kredytu-hipotecznego/ to w dużej mierze oprocentowanie. Jego wysokość to najważniejszy czynnik, który decyduje o koszcie kredytu, dlatego warto przyjrzeć się mu dokładniej. Na oprocentowanie kredytu hipotecznego składa się stopa procentowa, na którą bank nie ma wpływu – nazywana jest WIBOR. W momencie, gdy stopa procentowa wzrasta, podnosi się także rata kredytu. Oprocentowanie to także marża, która jest stała i można ją negocjować z bankiem.
Prowizja
Prowizja to dodatkowa opłata, którą bank może pobierać w zamian za udzielenie nam kredytu. Wysokość prowizji może wynosić od 0 do 5% jednak większość banków albo nie pobiera jej wcale, albo w minimalnej wysokości. Wysokość prowizji można negocjować i wliczyć do rat kredytu.
Ubezpieczenia
Biorąc kredyt hipoteczny, banki często wymagają, aby kredytobiorca wykupił dodatkowe ubezpieczenie np. na życie. To dodatkowy koszt jednak warto go ponieść, aby być zabezpieczonym w razie trudnych sytuacji życiowych. Jest to też zabezpieczenie dla banku, który w razie zaprzestania spłacania rat przez kredytobiorcę otrzyma odszkodowanie od ubezpieczyciela.