Uroczy kotek Maneki Neko

0
1758

Orientalna kultura zdobywa coraz to więcej wielbicieli. Pociąga i intryguje nas to co dalekie, nieznane oraz unikatowe. W ostatnich czasach wyjątkowo modne stają się dekoracje i akcesoria utrzymane w stylu japońskim. Wśród nich natomiast prym wiedzie Maneki Neko – uroczy kotek z podniesioną łapką. Co oznacza ten symbol i dlaczego jest tak lubiany, i to nie tylko przez Japończyków?

Maneki Neko – popularny symbol Japonii

Japończycy wyróżniają się zamiłowaniem do prostoty – ważna dla nich we wnętrzach jest głownie harmonia, dobre zorganizowanie oraz ład. Jeśli chodzi o dodatki to stawiają oni na pogląd, że mniej, znaczy lepiej. Nie przesadzają więc z ilością drobnych przedmiotów w domu, preferują przestrzeń, naturalne materiały oraz dużo słońca. Nie każdy z nas może urządzić swoje wnętrze w stylu japońskim. Jednak miłośnikom orientalnych krain z pewnością przypadnie do gustu urocza ozdoba, która znajduje się w większości japońskich domów – czyli uroczy kotek Maneki Neko. Co warto wiedzieć o pochodzeniu tego symbolu?

Sama nazwa Maneki Neko z języka japońskiego oznacza „zapraszający”. Co więc, zaprasza kotek machając swoją łapką? Poznając bliżej kulturę regionu możemy dowiedzieć się, że chodzi tu o pieniądze. Prawa łapka zwierzaka zaprasza więc w sensie symbolicznym pieniądze, natomiast lewa ludzi oraz klientów. Nic więc dziwnego, że figurki takie bardzo często można było zaobserwować w sklepach oraz zakładach usługowych – głównie chodziło tu o powodzenie handlowe oraz finansowe.

Podstaw na dekorację w stylu orientalnym

Kiedyś kotek Maneki Neko musiał być utrzymany w konkretnym charakterze, która nawiązywała do kota rasy japońskiej, zwanego Bobtail. Figurka musiała więc być biała, z subtelnymi jasno-czarnymi plamkami, które rozsiane były po ciele zwierzaka. Materiał, jaki używano do wykonywania figurek to oczywiście czysta porcelana. Dzisiaj dostępne są nowoczesne wersje tego symbolu Japonii – kotki mogą być niebieskie, zielone albo czarne. Spotyka się je także w najróżniejszych rozmiarach – od wyjątkowo małych, po te o pokaźnych rozmiarach.

Gdzie możemy zapatrzyć się w tak uroczą figurę? Sklepem, który oferuje dekoracje utrzymane w orientalnym stylu jest Etnobazar. Maneki Neko, który znajdziemy w jego ofercie to produkt w pełni oryginalny, sprowadzony z dalekich krajów. Pragniesz zrobić komuś wyjątkowy prezent? A może chcesz wnieść do swojego wnętrza nieco orientalnej atmosfery? Uroczy kotek z podniesioną łapką z pewnością zrobi ogromne wrażenie na wszystkich gościach oraz będzie cieszył oczy domowników każdego dnia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here