Znajomość języka niemieckiego na poziomie zaawansowanym jest kompetencją pożądaną i cenioną na rynku pracy. W połączeniu z innymi cechami i umiejętnościami pozwala na zdobycie dobrze płatnego zajęcia zarobkowego. W celu nabycia umiejętności biegłego posługiwania się językiem niemieckim należy przyswoić wiele trudnych słów, w tym również z zakresu słownictwa specjalistycznego.
Zaawansowany poziom znajomości języka niemieckiego oznacza, że dana osoba bez trudu rozumie i nadaje komunikaty, a przy tym również wyraża się płynnie, spontanicznie i precyzyjnie, używając przy tym zróżnicowanego słownictwa i złożonych konstrukcji składniowych.
Efektywna nauka słówek z języka niemieckiego – podstawy
Przy nauce nowych słówek warto pamiętać o tym, że bezmyślne wkuwanie ich na pamięć jest nieefektywne, a przy tym bardzo czasochłonne, dlatego też należy poznać kilka ważnych zasad. Mowa tu przede wszystkim o: zapamiętaniu znaczenia nowopoznanych słówek, a także zapamiętaniu: ich znaczenia, prawidłowej wymowy i prawidłowego użycia. Do tego warto korzystać z przydatnych pomocy naukowych, np. z fiszek niemieckich w wersji papierowej lub multimedialnej na przykład za pośrednictwem aplikacji Fiszkoteka.
Metody nauki trudnych słówek z niemieckiego
Wśród najefektywniejszych sposobów nauki trudnych słówek z języka niemieckiego można wymienić:
- fiszki – małe karteczki ze słówkiem na awersie i jego tłumaczeniem na rewersie. Występują one w dwóch wariantach: tradycyjnym i elektronicznym,
- myślenie obrazami, które polega na przypisywaniu każdemu z przyswajanych słówek jakiegoś obrazu,
- układanie zabawnych historii z nowymi słówkami,
- dzielenie wyrazów na części (najlepiej na sylaby) – jest to metoda szczególnie skuteczna przy nauce bardzo długich wyrazów.
Tworzenie środowiska językowego
Ważnym punktem nauki języka niemieckiego jest tworzenie środowiska językowego czyli naturalne otaczanie się językiem. Przy nauce trudnych słów najlepszą opcją jest postawienie na film, książkę lub muzykę ze słownictwem, które musimy przyswoić.