Logistyka w przemyśle stała się główną siłą, która decyduje o sukcesie lub o jego braku. Dzieje się tak dlatego, że obecnie dominującym systemem produkcyjnym jest system ssący. System ssący opiera się na zamówieniach z rynku, a jego założenia są odwrotne do założeń produkcji masowej, która rynek zalewa towarem czekającym na sprzedaż.

Jak powstał system ssący?

System ssący nazywany również Lean lub Just in time, jest to wytwór japoński. Lata sześćdziesiąte w przemyśle to okres, kiedy zaczęły rywalizować ze sobą dwie duże gospodarki motoryzacyjne, Japonia i USA. Obydwie gospodarcze potęgi łączyła chęć dominacji nad przeciwnikami, natomiast różniły uwarunkowania rozwojowe. Uwarunkowania te dotyczyły w dużej mierze dostępności surowców produkcyjnych. USA miały w tej materii potężne możliwości. Produkcja masowa aut, nie brała pod uwagę zapotrzebowania rynku. Często prowadziło to do nadprodukcji i dużych strat. Japonia sytuację miała zgoła odwrotną. Mała ilość surowców, powodowała, że jakakolwiek nadprodukcja generowała olbrzymie straty. Japończycy stworzyli zatem system ssący. W systemie tym zapotrzebowanie z rynku decyduje o wielkości produkcji. Jednocześnie system ssący wymaga szybkiej realizacji zamówienia.

Pojemniki KLT, a system ssący

System ssący wymaga sprawnej i standaryzowanej logistyki. Komponenty oraz podzespoły wędrują pomiędzy fabrykami. Przepaki oraz magazynowanie uważane są za niepotrzebną stratę czasu i pieniędzy. Zastosowanie standardowych pojemników sprawia, że niezależnie od fabryki, infrastruktura będzie taka sama. Dla przykładu zjazdy rolkowe będą wszędzie takiej samej szerokości. Standaryzowanie spowodowało, że powstał pojemnik KTL, a w większej wersji skrzynie KTL. Pojemniki te są łatwe w transporcie. Pojemniki KLT mają właściwość nachodzenia na siebie, dzięki czemu ich składowanie jest wygodne, a transport bezpieczny. Najwięcej wykorzystuje się pojemników KLT małych. Takich, które mogą być ostatecznie transportowane ręcznie. Nie oznacza to, że nie stosuje się większych pojemników. Są również i takie, których użycie wiąże się z koniecznością używania wózków widłowych na każdym etapie procesu.

KLT – z czego są wykonane?

Pojemniki KLT są wykonane z tworzywa sztucznego, którym najczęściej jest polipropylen. Dzięki temu pojemniki te są odporne chemicznie i mechaniczne, a dzięki temu są trwałe. Powoduje to, że zakup KLT jest opłacalny, a posiadanie dużej ilości pojemników nie wiąże się z olbrzymimi kosztami. Każda firma, która nie stosuje jeszcze KLT powinna się nad tym mocno zastanowić.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z https://www.schoellerallibert.com/pl/products/stackable-containers/vda-klt-range/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here