Spekulacja na giełdzie

Spekulacja na giełdzie to z pewnością najbardziej znana forma inwestowania w akcje. Na czym polega ta strategia? Jakich narzędzi używają spekulanci? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Na czym polega inwestowanie w akcje?

Zrozumienie pojęcia spekulacji na giełdzie wymaga wyjaśnienia tego, czym w ogóle jest inwestowanie w akcje. Otóż jest to forma inwestycji polegająca na zakupie akcji spółek akcyjnych lub komandytowo-akcyjnych w celu ich późniejszej odsprzedaży z zyskiem. Akce te notowane są na giełdzie, a ich bieżąca wartość w dużej mierze wynika z zależności między popytem oraz podażą.

Na czym polega spekulacja na giełdzie?

Jak wspomniano we wstępie spekulacja na giełdzie to najpopularniejsza strategia inwestowania w akcje, która polega na otwieraniu krótki transakcji. Z reguły są one zamykane jeszcze tego samego dnia, a maksymalnie w ciągu kilku najbliższych dni. Używając prostego języka spekulacja polega na zakupie akcji w nadziei na szybki wzrost ich wartości, co pozwala odsprzedać papiery wartościowe z zyskiem. Sam proces zakupu akcji odbywa się w taki sam sposób, co przy inwestowaniu długoterminowym, czyli wymaga posiadania rachunku maklerskiego. Jego otwarcie umożliwia Saxo Bank Polska, który pozwala kupować akcje notowane na ponad pięćdziesięciu światowych giełdach. W przypadku spekulacji różnica występuje natomiast przy narzędziach wykorzystywanych przez inwestora, ponieważ opiera się on głównie na analizie technicznej. Jej założenia zostały opisane w artykule przedstawiającym istotne aspekty spekulacji. Poza analizą techniczną spekulanci wykorzystują również różnego rodzaju wskaźniki, których właściwa interpretacja pozwala odczytać aktualną sytuację na rynku.

Ryzyko związane ze spekulacją

Spekulacja na giełdzie uznawana jest za najbardziej ryzykowną strategię, co wynika z faktu, że wymaga podejmowania błyskawicznych decyzji oraz natychmiastowego reagowania na to, co dzieje się akurat na giełdzie. Jest również najbardziej wymagająca, ponieważ konieczne w tym przypadku jest ciągłe śledzenie notowań. W związku z tym spekulanci muszą dążyć do ograniczania ryzyka, co w dużej mierze determinuje skuteczność ich inwestycji. Jest to możliwe dzięki wiedzy i doświadczeniu zdobywanym przez inwestorów, którzy muszą także nauczyć się odsuwać emocje na bok. Nie są one bowiem dobrym doradcą przy spekulacji, a wszystkie decyzje powinny opierać się na odpowiednich analizach.

Podsumowując należy stwierdzić, że spekulacja na giełdzie to strategia, która może być bardzo skuteczna. Stosując ją warto jednak pamiętać o ryzyku, które trzeba minimalizować.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here