Przemysłowy osuszacz powietrza – aktywna regulacja poziomu wilgotności

0
1365

Dzięki nowoczesnym osuszaczom powietrza dla przemysłu możliwe jest regulowanie poziomu wilgotności powietrza. Sprzęt ten wykorzystywany jest przy prowadzeniu wielu procesów technologicznych.

Nieprawidłowy poziom wilgotności powietrza może zaburzać przebieg procesów technologicznych. W tym celu stosowany jest przemysłowy osuszacz powietrza – urządzenie wyposażone w komponenty umożliwiające zmniejszenie ilości wilgotności w powietrzu.

Dlaczego właściwy poziom wilgoci przy procesach technologicznych jest tak istotny? W jaki sposób przemysłowy osuszacz powietrza może zmienić jej ilość?

Wskazania do stosowania osuszaczy powietrza w przemyśle

Osuszacze powietrza wykorzystywane są w wielu gałęziach przemysłu, w tym między innymi w branży chemicznej, farmaceutycznej, elektronicznej, spożywczej czy też w gospodarce komunalnej, na przykład w infrastrukturze wodociągowej.

Nieodpowiednie parametry powietrza, również jego wilgotności, może stanowić wówczas problem w realizacji wymaganych procesów technologicznych. Zastosowanie osuszaczy pozwala wyeliminować tę przeszkodę.

Zalety stosowania przemysłowych osuszaczy powietrza:

  • zmniejszają ryzyko zawilgocenia, zbrylania się surowców
  • brak niepożądanych reakcji chemicznych
  • nie dopuszczają do pojawiania się kondensacji pary wodnej
  • zapobiegają korodowaniu elementów metalowych
  • przeciwdziałają rozwojowi pleśni, grzybów, bakterii
  • łatwiejsza regulacja poziomu temperatury w pomieszczeniach

Te wszystkie zalety powodują, że przemysłowy osuszacz powietrza jest urządzeniem niezbędnym w wielu różnych zakładach przemysłowych. Dzięki niemu prowadzenie procesów technologicznych może być wydajne, poprawne, skuteczne.

Regulacja wilgotności powietrza z użyciem osuszaczy przemysłowych

W użyciu znajduje się szeroka gama przemysłowych osuszaczy powietrza, które różnią się pomiędzy sobą swoją konstrukcją, działaniem, a tym samym efektywnością pracy.

Nowoczesne osuszacze powietrza to zaawansowane urządzenia, które wykorzystują najczęściej zjawisko absorpcji, czyli gromadzenia się wody na powierzchni adsorbentu, która następnie odprowadzana jest do kanalizacji. Stosowane są także osuszacze kondensacyjne – wykorzystują one proces kondensacji pary wodnej na parowniku.

Dobór odpowiedniego urządzenia pozwala na uzyskanie najlepszych parametrów powietrza. Pod uwagę bierze się w szczególności moc osuszania, a także zalecaną wielkość pomieszczenia, w którym urządzenie ma być wykorzystywane.

Urządzenia przeznaczone do regulacji wilgotności powietrza mogą wchodzić także w skład rozbudowanych systemów automatyki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here