Kiedyś wystarczało posiadać papierową książkę telefoniczną, aby znaleźć konkretny numer telefonu. W innym przypadku pozostawała telefoniczna informacja o numerach. Niewygoda ówczesnych książek polegała na tym, że każda zawierała telefony wyłącznie z konkretnego miasta lub gminy. Jeśli mieszkańca Krakowa interesował numer warszawski, zaczynały się schody.
A jak dzisiaj wygląda sytuacja?
Dzisiaj papierowa książka telefoniczna nie miałaby żadnego sensu. Codziennie przybywa numerów telefonicznych, a ludzie często zmieniają numery z różnych powodów. Gdyby wydawać książki telefoniczne drukiem, nikt nie nadążyłby za ich aktualizacją. Sytuację ratuje więc Internet.
Gdzie szukać numerów w sieci?
Najmniejszy problem stanowią namiary na firmy oraz instytucje państwowe. One bez problemu udostępniają wszelkie dane kontaktowe na swoich stronach. Wiele z nich ma także własne książki telefoniczne online. Oczywiście obejmują one numery telefonów służbowych pracowników. Na pewno jest to dobry sposób na znalezienie kontaktu telefonicznego do konkretnej osoby, jeśli zna się jej imię i nazwisko i oczywiście wiadomo, że pracuje w konkretnym miejscu.
Zdarza się jednak, że szukający nie wie dokładnie, co w danym momencie dzieje się z osobą, z którą chce się skontaktować.
Wtedy pozostają w pierwszej kolejności media społecznościowe. Ich przeszukanie nie zawsze przynosi dobry efekt, jako że wiele osób nie uznaje mediów społecznościowych i po prostu nie rejestrują się w nich.
Kto dzwonił
Oczywiście, że istnieją i nie jest to pomysł nowy. Operatorzy telefonów komórkowych zakładali kiedyś własne książki telefoniczne online – zawierały one jednak numery jedynie abonentów konkretnej sieci i to tylko wtedy, jeśli oni na to pozwalali.
Wraz z biegiem czasu pojawiła się jednak inna możliwość. A jest to wyszukiwarka numerów – np. https://infonumer.pl zawierająca numery osób prywatnych, bez względu na to, z usług którego operatora korzysta. Jej zasoby są uzupełniane przez samych abonentów, którzy dobrowolnie wpisują do nich swoje dane, w tym oczywiście numer telefonu.
Wystarczy wpisać we wskazane rubryki imię i nazwisko danej osoby oraz – jeśli to możliwe – jej adres i potwierdzić szukanie. Wynik pojawia się po bardzo krótkim czasie.
Do zasobów takiej książki telefonicznej można mieć dostęp z każdego urządzenia, za pośrednictwem którego łączymy się z siecią. Nie jesteśmy już skazani na wielką, grubą książkę, zadrukowaną małą czcionką.
Internet z roku na rok daje nam nowe możliwości zarówno dzielenia się wiedzą, jak i jej znajdywaniem. A ludzie zawsze będą poszukiwać czyichś numerów, np. żeby odnowić znajomość. Jeśli jest zapotrzebowanie, to zazwyczaj jest i produkt, który będzie mógł je zaspokoić.
Książki telefoniczne online wciąż będą dostosowywane do oczekiwań klientów. Można mieć więc pewność, że wygoda korzystania z nich także będzie coraz większa. Jeśli dodać do tego powszechny dostęp do takich książek, to śmiało można powiedzieć, że będziemy mieć coraz mniej problemów z wyszukiwaniem numerów online.