Zakład pracy ma obowiązek udostępnić odpowiedni strój pracownikowi. Od branży i specyfikacji zależy, jaka to będzie odzież, na rynku wyróżnia się przynajmniej dwie kategorie ubrań przeznaczonych dla pracowników, jest to odzież robocza i ochronna. Różnią się one przede wszystkim materiałem. Odzież ochronna ma do spełniania znacznie więcej zadań, dlatego musi być przygotowana z innych, bardziej innowacyjnych materiałów.
To przepisy BHP określają, co dokładnie powinno znajdować się w wyposażeniu pracownika na danym stanowisku pracy. Dotyczy to zarówno stroju, jak i dodatków, takich jak: buty, rękawice, okulary, ochrona głowy, itp. Pracodawca nie może zaniedbać swoich obowiązków w tym temacie, w zakładzie pracy nie może zabraknąć strojów w różnych rozmiarach, przeznaczonych zarówno dla mężczyzn, jak i kobiet, jeśli takie przedsiębiorstwo zatrudnia obie płcie.
Jaka odzież robocza będzie najlepsza dla wizerunku firmy?
Większość przedsiębiorstw potrzebuje tylko odzieży roboczej do tego, żeby funkcjonować normalnie, codziennie wykonywać swoje zadania. Najkorzystniejsza będzie taka, która jest zarówno funkcjonalna, jak i reprezentatywna. Dobrze wyglądające ubranie będzie idealnym rozwiązaniem, zarówno pracownik będzie lepiej się czuł w takim stroju, jak i przyciągnie on uwagę klienta. Odzież robocza i ochronna mają kilka wspólnych elementów, jednym z najważniejszych jest to, że powinny łatwo się czyścić, zabiegi pielęgnacyjne, często wykonywane w profesjonalnych pralniach, muszą usuwać wszystkie zanieczyszczenia i przywracać tym samym im funkcjonalność. Podczas pracy z klientem pracownik dzięki dobrze wyczyszczonemu ubraniu będzie czuł się pewni i komfortowo. Pracownicy nie powinni pracować we własnej odzieży z kilku powodów. Może ona ulec zniszczeniu lub zabrudzeniu, nie zawsze jest to też strój odpowiedni do danego stanowiska pracy. Często jest też wymóg, żeby każdy pracownik miał na sobie charakterystyczne dla danej firmy kolory. Odzież robocza często wymaga też odpowiedniej dezynfekcji przed tym, jak zostanie użyta w pracy.
W których zawodach przydaje się odzież ochronna?
Ratownik medyczny, pracownik budowy czy strażak to tylko niektóre zawody, które wymagają użycia odzieży ochronnej. Stykają się oni z dużo większą liczbą nieprzychylnych ich zdrowiu czynników. Odzież robocza i ochronna mają za zadanie być właściwą barierą przed wieloma niekorzystnymi czynnikami, odzież ochronna jest elementem bardziej specjalistycznym, chroniącym przed: mechanicznymi urazami, ogniem, prądem, czynnikami biologicznymi czy chemicznymi. Żeby taka ochrona była przeprowadzona prawidłowo, koniecznie trzeba do takiego profesjonalnego stroju dokupić także inne elementy, między innymi maski chroniące przed działaniem chorobotwórczych pyłów i zarazków czy specjalne gogle chroniące oczy przed drobnoustrojami. Dla większego bezpieczeństwa i wygody konieczne jest także dokupienie obuwia ochronnego. Można z niego korzystać przez wiele godzin, intensywnie się w tych butach poruszać, nie krępują one ruchów. Co więcej, w niektórych zawodach niezbędne wydają się także różnego rodzaju akcesoria jak m.in. toaleta kompostująca – je również możemy zakupić podczas wyboru odzieży roboczej.