Jeżeli zależy Ci na tym, aby znaleźć naprawdę solidną pracę, która będzie wiązała się z wysokim stanowiskiem oraz prestiżową firmą, w ramach której postanowisz działać, warto wziąć pod uwagę skompletowanie dokumentów aplikacyjnych skrupulatniej niż poprzez zwykłe wypunktowanie swego doświadczenia dotychczasowego w byle jak zrobionym CV. Istotne okazuje się między innymi powierzenie prac nad własną wizytówką, jaką jest list motywacyjny i CV komuś, kto się na tym zna.

Jak ulepszyć CV?

Profesjonalista w tej dziedzinie na pewno zrealizuje dla Ciebie dokumenty tak, aby nie były one przerysowane, zbyt przekoloryzowane, ale zarazem abyś nie podchodził do prezentacji samego siebie za skromnie, co często ma miejsce zwłaszcza wtedy, kiedy ktoś jest inteligentny, zaradny, wykształcony, ale nie pewny siebie i nie potrafi w związku z tym popatrzeć na siebie obiektywnie. Jeżeli jednak chodzi o nasze osobiste zaangażowanie w podrasowanie CV, to jak najbardziej jest kilka charakterystycznych trików, z których powinieneś skorzystać, bowiem one zawsze działają. Co mamy na myśli? Mianowicie możesz chociażby pofatygować się i zgłosić do swych byłych pracodawców, prosząc ich o referencje. Jest to potwierdzenie dla nowego szefa, że po pierwsze faktycznie byłeś w tej pracy, a po drugie że wykazywałeś się w niej, będąc odpowiednim pracownikiem na zajmowanym przez siebie stanowisku.

Obowiązki a osiągnięcia

Konieczne jest także, abyś dokładnie odróżnił od siebie dwie kategorie – obowiązki a osiągnięcia. To nie jest to samo, a nierzadko ludzie to, co musieli robić, co wynikało z charakteru ich pracy i stylu działania, po prostu utożsamiało ze swoimi umiejętnościami. Warto także, żeby zwrócić uwagę na to, aby CV było czytelne – to nie ma być list motywacyjny, gdzie piszesz pełne, wyczerpujące zdania i odwrotnie – w życiorysie nie możesz powielać informacji, jakie zostały przekazane w Twym liście motywacyjnym. CV musi być punktami, jakie będziesz rozwijał, kiedy dostaniesz na to szansę w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej. Jeżeli jednak zaczniesz mylić to, co jest Twoim obowiązkiem, a co umiejętnością, wprawiony rekruter od razu to wyhaczy.

Silne sformułowania

CV powinno być pisane z zastosowaniem słów działania. Jak to rozumieć? Chodzi o to, żeby nagromadzić w życiorysie określone, mocne czasowniki jakie pokażą że jesteś wysoce aspirującym kandydatem z dużą wiedzą, doświadczeniem i także bardzo ważną na rozmowie kwalifikacyjnej – pewnością siebie. Dlatego też śmiało stosuj określenia takie jak wzmocnić, stwarzać, współdziałać, współpracować. Nie stosuj jednakże powtórzeń, więc warto abyś w razie wystąpienia kilka razy tego samego słowa, zdecydował się sięgnąć po słownik synonimów.

Nie w pierwszej osobie

Warto CV zachować jednak dokumentem formalnym, mimo tego, że jest to nasze prywatne sprawozdanie ze swojego życia edukacyjnego i zawodowego. W tym celu niezbędne jest usunięcie pierwszoosobowej formy – wtedy życiorys wypada dużo bardziej profesjonalnie, rzetelnie. Błędem językowym jest tworzenie życiorysu, w jakim znajdzie się pierwsza osoba. Nie ma my czy ja, zawsze pisz bezosobowo.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here