Upadłość konsumencka to temat mało znany i budzący kontrowersje. Kiedy ogłoszenie upadłości konsumenckiej może nam się przydać? Czy każdy może ją ogłosić? Co należy zrobić? Postaramy się odpowiedzieć na te pytania w tym artykule.
Przeczytaj nasz artykuł, a dowiesz się:
- na czym polega ogłoszenie upadłości konsumenckiej
- kto może ogłosić upadłość konsumencką
- kiedy upadłość konsumencka może być dla nas korzystnym rozwiązaniem
- jak ogłosić upadłość konsumencką
Ogłoszenie upadłości konsumenckiej może być „nowym otwarciem” dla osób mających problemy z nadmiernym zadłużeniem, którego nie sposób spłacić. Jednak ta decyzja niesie za sobą różne konsekwencje i warto przemyśleć ją dokładnie.
Na czym polega ogłoszenie upadłości konsumenckiej? Kto może ogłosić upadłość konsumencką?
Upadłość konsumencka to szansa dla osób z nadmiernym zadłużeniem, które nie są w stanie go spłacić. Skutkiem ogłoszenia upadłości konsumenckiej jest całkowite oddłużenie osoby ogłaszającej. Jej wierzyciele nie mogą domagać się spłaty żadnych należności. Po ogłoszeniu upadłości majątek zadłużonego wchodzi w skład masy upadłościowej i zostaje przeznaczony na spłatę długów, podobnie jak część jego wynagrodzenia.
Pomimo ogłoszenia upadłości osoba ją ogłaszająca ma zagwarantowane środki do życia w ramach tzw. kwoty wolnej. Nie są licytowane rzeczy osobiste i niezbędne do pracy zarobkowej.
Wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej może złożyć osoba fizyczna, która nie jest w stanie spłacać zadłużenia od 3 miesięcy, a suma zadłużenia przekracza wartość jej majątku. Jednak aby móc ogłosić upadłość konsumencką trzeba spełnić pewne warunki. Wniosek może złożyć wyłącznie osoba fizyczna. Osoby prowadzące działalność gospodarczą muszą najpierw zamknąć firmę i wykreślić ją z CEiDG.
Postępowanie upadłościowe prowadzi sąd właściwy dla stałego miejsca pobytu osoby składającej wniosek o upadłość. Dlatego osoba chcąca ogłosić upadłość musi mieszkać w Polsce lub mieć tutaj majątek.
Upadłość konsumencka – jak przebiega procedura?
Procedura ogłoszenia upadłości konsumenckiej polega na przeprowadzeniu postępowania w sprawie ogłoszenia upadłości, postępowania upadłościowego oraz zatwierdzenia przez sąd planu spłaty zobowiązań lub ich umorzenia.
Najpierw trzeba złożyć do sądu wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej w Sądzie Upadłościowym właściwym dla miejsca zamieszkania dłużnika. Od grudnia 2021 r. postępowanie o upadłość toczy się elektronicznie poprzez Krajowy Rejestr Zadłużonych.
Po jego pozytywnym rozpatrzeniu rozpoczyna się postępowanie upadłościowe. Podczas niego majątek dłużnika zostaje zlicytowany przez syndyka i przeznaczony na spłatę wierzytelności. Jeśli to nie wystarczy, ustalany jest plan spłaty wierzycieli lub sąd orzeka o umorzeniu zobowiązań.
Plan spłaty zadłużenia zostaje przedstawiony sądowi podczas rozprawy. Sąd może go zatwierdzić lub odrzucić, najczęściej w sytuacji gdy upadły nie jest w stanie go zrealizować. Sąd wtedy wyda decyzję o umorzeniu długów lub warunkowym umorzeniu długów.
Zakończeniem podstępowania upadłościowego jest zatwierdzenie planu spłaty wierzycieli. Dłużnik odzyskuje władzę nad majątkiem i realizuje plan spłaty. Gdy go zrealizuje zostaje oczyszczony z długów.
Ogłoszenie upadłości umarza wszelkie egzekucje komornicze toczące się przeciw osobie. Wstrzymuje również narastanie zadłużenia, ponieważ przestają być naliczane odsetki od pożyczek i kredytów (z wyjątkiem kredytu hipotecznego).
Ogłoszenie upadłości konsumenckiej nie dotyczy umorzenia zadłużenia z tytułu zaległych alimentów, rent z tytułu odszkodowania, grzywien sądowych, odszkodowań wynikających z przestępstwa lub wykroczenia.
Co jeszcze warto wiedzieć o ogłoszeniu upadłości konsumenckiej?
Zastanawiając się nad złożeniem wniosku o ogłoszeniu upadłości konsumenckiej miejmy na uwadze, że uwolnienie się od długów ma swoją cenę. Jest nią czasowa utrata kontroli nad swoim majątkiem i wynagrodzeniem z pracy do momentu zakończenia postępowania upadłościowego.
Długość trwania postępowania upadłościowego zależy od wielu czynników. Samo rozpatrzenie wniosku może trwać około 3-4 miesiące. Likwidacja majątku od kilku miesięcy do kilku lat w bardzo skomplikowanych przypadkach (majątek trudno zbywalny).
Koszt ogłoszenia upadłości nie jest duży. Opłata za sam wniosek wynosi 30 zł, a ustanowienie pełnomocnictwa to dodatkowe 17 zł. Największym kosztem postępowania jest wynagrodzenie syndyka ale regulowane jest z masy upadłości. Wynosi ono od 1/4 do wysokości dwukrotnego przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw. Kosztem jest także wynagrodzenie prawnika, z którego usług możemy skorzystać. Średnie wynagrodzenie Adwokata w 2024 roku przy takiej sprawie zaczyna się od 4000 do nawet kilkunastu tysięcy PLN. Jego ostateczna wysokość zależy od skomplikowania sprawy.