Armenia- mały kraj z wieloma atrakcjami

Armenia jest to najstarszy kraj chrześcijański na świecie, jej chrzest odbył się w 301 r.n.e. Mieszkańcy tego kraju należą w większości do Apostolskiego Kościoła Ormiańskiego, którego siedziba biskupstwa znajduje się w Eczmiadzynie. Jest to kraj charakteryzujący się zjawiskowym krajobrazem i dużą ilością klasztorów. Najbardziej rozpoznawalnym symbolem Armenii jest Góra Ararat, według Biblii była ona miejscem, gdzie znajdowała się Arka Noego w trakcie potopu. Armenia nie ma dostępu do morza, aczkolwiek zachwyca zjawiskowym jeziorem Sewan, które uzyskało określenie „ormiańskiego morza”. Kraj ten liczy jedynie 3 mln mieszkańców i jest aż 10 razy mniejszy od Polski.

Erywań- stolica i największe miasto Armenii

W Erywanie życie biegnie o wiele szybciej aniżeli na prowincji. To właśnie tutaj można zauważyć najwięcej turystów i jest to obowiązkowy punkt wycieczki. Toczy się tutaj bogate życie kulturalne oraz artystyczne. Komunikacja w mieście działa prawidłowo, dostępna jest także linia metra, więc bez problemów dotrze się w każde miejsce. Miasto oferuje przede wszystkim ciekawą architekturę i smaczną lokalną kuchnię. Główną jego atrakcją są Kaskady, skąd można podziwiać widok na całe miasto i jego okolicę. W Erywanie warto odwiedzić muzeum z licznymi dziełami sztuki i punktami widokowymi. Można również wybrać się na Plac Republiki i wstąpić do Katedry św. Grzegorza Oświeciciela i Błękitnego Meczetu. Godnym polecenia jest także Klasztor Geghard znajdujący się na liście UNESCO.

Mount Aragats– najwyższy szczyt Armenii

Ten masyw wulkaniczny oddalony jest od stolicy kraju o 60 kilometrów. W jego skład wchodzą 4 wierzchołki, a najwyższy z nich, czyli północny ma wysokość 4090 m n.p.m. Drogę można rozpocząć z wioski Aragats czy też jeziora Kari, usytuowanego 3185 m n.p.m. Najlepiej udać się tam w okresie od czerwca do września.

Ararat- święta góra

Do najbardziej rozpoznawalnych i zapierających wdech w piersiach widoków, należy ten z Chor Wirap na Ararat. Z Chor Wirap do świętej góry jest ok. 30 km. Na tym wzgórzu znajdowała się kiedyś wczesna ormiańska stolica, aktualnie jest tu monastyr. Każdego roku monastyr odwiedzają liczne osoby, gdyż jest on uznawany za miejsce przetrzymywania św. Grzegorza Oświeciciela, jeszcze zanim ten kraj przyjął chrześcijaństwo.

Jezioro Sewan

Bardzo popularne miejsce w Armenii. Sewan charakteryzuje się czystą wodą o turkusowym odcieniu i piaszczystymi brzegami. W lecie woda w jeziorze ma ok. 20 stopni. Sewan zlokalizowane jest na wysokości 2000 m n.p.m, znajduje się tu również ciekawy półwysep klasztorów z kościołem Apostołów oraz Matki Bożej. Mówi się, że kiedyś zsyłano tutaj grzesznych duchownych, którzy mieli odpokutować swoje winy modlitwami w którymś z tych kościołów. Zjawiskowe widoki okolic jeziora kuszą do odpoczynku na jego brzegu.

Klasztor Tatew– jeden z najbardziej rozpoznawalnych widoków

Klasztor Tatew zlokalizowany jest na południu kraju, ok. 250 km od stolicy. Niedaleko od miasta Goris w prowincji Sjunik warto odwiedzić ciekawie położony klasztor Tatew. Istnieje on już on blisko 1200 lat i znajduje się na skraju głębokiego wąwozu rzeki Worotan. Kiedyś był on siedzibą ważnego ormiańskiego uniwersytetu. Uniwersytet odegrał dużą rolę w rozwoju tutejszej nauki, sztuki, filozofii oraz religii. W klasztorze czuć ducha ubiegłych epok, oprócz tego można podziwiać spektakularny krajobraz. Drzwi do kościoła to wybitne dzieło sztuki, na którym znajduje się wiele unikatowych ornamentów. Na jego dziedzińcu można natomiast obejrzeć tańczącą kolumnę, czyli 8-metrowy słup zakończony chaczkarem, który po dotknięciu odchyla się od pionu, a następnie wraca na swoje miejsce. Od 2010 roku działa tutaj prawie 6-kilometrowa kolejka linowa, dzięki której można podziwiać całą okolicę podczas 12-minutowego przejazdu. Kolejka zaczyna swą drogę od wioski Halidzor do klasztoru i z powrotem. Kolejka ta została wpisana do księgi rekordów Guinessa, jako najdłuższa na świecie jednosekcyjna kolejka linowa.

Prowincja Tawusz

Prowincja Tawusz to bardzo dziki region, należący do jednych z najpiękniejszych w Armenii. Odznacza się przede wszystkim bogactwem rzek i jezior, z tego względu jest to miejsce wielu domów wypoczynkowych oraz sanatoriów. Na południu prowincji warto udać się do parku narodowego Dilidżan, który nazywany jest często „małą Szwajcarią Armenii”. W parku królują zielone lasy, które są domem wielu gatunków fauny i flory. Mieszkają tu także zwierzęta zagrożone wyginięciem czy znajdujące się pod ochroną. Wybierając się na wczasy za granicą do Armenii z pewnością warto udać się do zadziwiającej swoim pięknem prowincji Tawusz.

Ruiny katedry

Ruiny katedry znajdujące się w niedalekiej okolicy Eczmiadzynu to do dzisiaj jedna z największych atrakcji Armenii. Celem budowy tejże katedry było przyćmienie majestatem świątyni Eczmiadzynie. Kompleks powstał w VII w. i do tej pory zachwyca nietypowym i ciekawym wyglądem. Kościół na planie krzyża wpisanego koła, a nie jak w większości przypadków w kwadrat. Do dziś przetrwały niektóre elementy mozaik, płaskorzeźb, fresków i rzeźb, które są dowodem niesłychanego kunsztu ormiańskich budowniczych i bogactwu katedry. Tuż obok katedry znajdował się także pałac katolikosa.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here