Palety plastikowe – poradnik w wyborze właściwej palety

0
961

Palety to proste elementy konstrukcyjne, znajdujące zastosowanie w wielu przedsiębiorstwach o rozmaitym profilu. Najpopularniejsze to palety drewniane, które wykonywane są w unormowanych rozmiarach – czyli tak zwane europalety. Są pomocne w przygotowywaniu przesyłek i zamówień, a także przechowywaniu towarów wielkogabarytowych. Rzadziej stosowane są palety plastikowe, które w wielu sytuacjach okazują się jednak niezastąpione i zdecydowanie przydatniejsze niż ich drewniane wersje.

Palety plastikowe – kiedy i dla kogo?

Palety wykonane z tworzyw sztucznych możemy znaleźć w wielu miejscach, takich jak magazyny, sklepy wielkopowierzchniowe, markety budowlane. Ich zaletą jest większa wytrzymałość materiału, z którego zostały wykonane, w porównaniu do palet drewnianych. Szczególnie, jeśli mowa o różnych szkodliwych oddziaływaniach, na które palety są narażone.

Przede wszystkim – są odporne na różnego typu substancje chemiczne, plamy oleju czy zabrudzenia. Plastik jest materiałem łatwym w czyszczeniu, o dość trwałej strukturze, przez co usunięcie nawet najbardziej wymagających tłustym plam nie powinno być problemem. Z tych powodów – na paletach plastikowych często przechowuje się różnego typu chemikalia, farby, lakiery. Często też wykorzystywane są w magazynach specjalistycznych – na przykład farmaceutycznych lub medycznych.

Palety z tworzyw sztucznych są również lżejsze niż ich drewniane odpowiedniki. Dzięki odporności na działanie wilgoci i innych szkodliwych czynników, ich masa nie zwiększa się nawet po długim okresie przechowywania na świeżym powietrzu (na przykład w okresie zimowym). Jest to także ułatwienie w czasie transportu – zwłaszcza, jeśli nie dysponujemy specjalnym wózkiem widłowym, a jedynie zwykłym paleciakiem.

Palety z tworzyw sztucznych – trwałe i solidne

Warto podkreślić, że palety plastikowe są zdecydowanie bardziej żywotne niż ich drewniane wersje. Wynika to z samych właściwości materiałów sztucznych, które zdecydowanie słabiej reagują na działanie czynników zewnętrznych. Jak wskazują specjaliści – żywotność palet plastikowych może dochodzić do 10 lat, a nawet przekraczać ten okres.

Po zdewaluowaniu palety plastikowej, jest ona poddawana procesowi pełnego recyklingu. W jego trakcie, paleta jest przetapiana, a z jej materiału formuje się kolejną, nową paletę.

Warto podkreślić, że istotne w obchodzeniu się z paletami plastikowymi jest odpowiednie dopasowywanie przechowywanych na nich towarów. Nie powinny być zbyt ciężkie, a tym bardziej – przekraczać norm przewidzianych dla danej palety. W innym wypadku, może dojść do jej trwałego odkształcenia, co źle wpłynie na jej przydatność w przyszłości.

Rodzaje dostępnych palet plastikowych

Wśród palet plastikowych znajdziemy kilka najczęściej wykorzystywanych typów. Zapoznasz się z nimi między innymi w ofercie sklepu internetowego Becker.

Wymienić należy przede wszystkim palety o różnej konstrukcji – czyli palety płaskie, skrzyniowe, składane, słupkowe. Pod względem częstotliwości użycia – wyróżniamy palety trwałe (wielokrotnego użytku) oraz palety jednorazowe.

Oczywiście, kryterium różnicującym dostępne palety jest również ich rozmiar. Pod tym względem, wiele dostępnych palet plastikowych odpowiada typowym rozmiarom palet drewnianych – takim jak rozmiar europalety (1200×800). Znajdziemy również modele mniejsze jak i większe, a tym samym – o odmiennym maksymalnym obciążeniu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here