Jeszcze kilkanaście lat temu nie istniały praktycznie żadne wytyczne oraz zasady bezpiecznego użytkowania maszyn CNC. Z tego powodu każdego roku ginęło wielu pracowników. Dzisiaj na szczęście wszystko się zmieniło i obrażenia podczas pracy są rzadkością. Pomimo tego, że nastąpiła bardzo duża poprawa, nie można zapominać, jak ważne jest dbanie o bezpieczeństwo w miejscu pracy.
O czym powinien pamiętać każdy operator CNC?
Przedsiębiorstwa produkcyjnie w szczególności wzięły sobie do serca zasady bezpiecznego użytkowania maszyn CNC. Dbają one o przestrzeganie wszelkich reguł i swoich pracowników szkolą w kwestii obsługi maszyn CNC. Dotyczy to przede wszystkim noszenia okularów ochronnych, wyraźnego oznaczania wszelkich płynów, unikania luźnej odzieży, a także noszenia biżuterii i postępowania zgodnie z procedurami blokowania.
Choć przestrzeganie tych zasad znacząco pomaga w utrzymaniu wysokiego poziomu bezpieczeństwa, na operatorów maszyn CNC wciąż czyha wiele zagrożeń, które mogą prowadzić do zdarzeń negatywnych w skutkach. Niestety, część z nich to powszechne zagrożenia, znane każdemu pracownikowi, ale mimo wszystko są ignorowane. Warto pamiętać, że zapobieganie wypadkom zależy przede wszystkim od ogólnej świadomości operatorów. By ją podnosić, warto zapoznawać ich z poszczególnymi zagrożeniami, które są najczęściej spotykane.
Jak chronić słuch w miejscu pracy?
Ochrona słuchu jest obowiązkiem każdego operatora maszyn CNC. Głuchota lub upośledzenie słuchu to dwie najczęściej występujące choroby zawodowe wśród tych pracowników. Nawet jeśli hałas nie jest wysoki, lecz stały, warto zadbać o ochronę słuchu, ponieważ z badań wynika, że choroby związane z narządem słuchu dotyczą 1 na 9 chorych. Ponad 70% przypadków związanych jest z sektorem wytwórczym. By zmniejszyć poziom szkodliwego hałasu, instytut BHP zaleca używanie specjalnych osłon na uszy. Dotyczy to oczywiście miejsc, gdzie kontrola lub wyeliminowanie wysokich dźwięków jest niemożliwe. Wdrażanie do firm standardów, mających na celu kontrolę hałasu, to sposób na zmniejszenie ubytków słuchu pracowników, jak również stworzenie lepszego środowiska do pracy.
Maszyny CNC a naprawa usterek
Niekiedy dochodzi do sytuacji, że operator maszyny CNC musi wejść do jej wnętrza w celu wymiany konkretnego elementu lub naprawy mechanizmu. Zawsze należy mieć na uwadze, że jest to działanie niebezpieczne, które może prowadzić do tragedii. Warto pamiętać, że dla każdego rozwiązania istnieje jakaś alternatywa. Na przykład zamiast samodzielnie wymieniać uchwyt szczękowy, można użyć specjalnego dźwigu lub żurawia, który pomoże w podnoszeniu oraz zakładaniu uchwytu. Inny przykład to wykańczanie wsteczne, które wymaga ręcznego przymocowania ostrza. W tym przypadku należy zwrócić szczególną ostrożność, by nie zapomnieć o wyjęcia noża po cięciu, ponieważ to w konsekwencji może być szkodliwe nie tylko dla maszyny, ale i dla człowieka. By zapobiec niebezpieczeństwu, dobrze jest pamiętać, że istnieją inne rozwiązania, które nie wymagają zaangażowania operatora. To nie tylko zwiększy bezpieczeństwo produkcji, ale i pracownika. Już dziś zaopatrz sie w niezbędne akcesoria bhp.