Energia jest nam niezbędna do życia, to niezaprzeczalny fakt. Ponieważ ceny ostatnio znowu wzrastają, wielu z nas zastanawia się nad tym, jak obniżyć koszta i zaoszczędzić. Zmiany te nie są zależne od nas. Wpływ na tę sytuację mają od jakiegoś czasu przede wszystkim regulacje prawne, które zostają wprowadzone przez Unię Europejską. Ponieważ Polska, jak każdy członek Unii, zobowiązała się do podjęcia kroków w zakresie obniżania emisji CO2 do atmosfery, musiała zrealizować zaplanowane zadania. Niestety, liczne zaniedbania doprowadziły do tego, że obecnie nie jesteśmy w stanie sprostać rygorystycznym prawom. Oznacza to, że nasz kraj musi kupić dużo więcej praw do emisji CO2. Rząd jednak na potrzeby ustawy o zamrożeniu cen energii i wypłacie rekompensat dla każdego dostawcy energii sprzedaje tzw. darmowe pule emisji, aby w ten sposób zdobyć pieniądze na pokrycie kosztów wprowadzonej ustawy. Dostawcy energii dążą do tego, aby utrzymywać jak najniższe ceny, żeby pozostać atrakcyjnymi dla swoich klientów, jednak biorąc pod uwagę fakt, że obecnie na rynku energii panuje chaos ze względu na brak odpowiednich rozporządzeń do ustawy, jest to bardzo trudne.
Od jakiegoś czasu do łask powrócił gaz, jako dobra forma ogrzewania. Ilość wydobywanego gazu na terenie Polski wzrasta systematycznie. Głównym celem tego procesu jest uniezależnienie się od Rosji, która pozostaje jednym z głównych importerów tego surowca w Europie. Niezależnie od tego z jakiego rodzaju energii do ogrzewania korzystamy, musimy pozostać czujni, aby regularnie wprowadzać rozwiązania, które pozwolą nam na oszczędności.
Energooszczędność
Dobrym sposobem na to, aby dostawcy energii wysyłali nam niższe rachunki, jest zmienianie urządzeń na energooszczędne. Nowsze sprzęty RTV oraz AGD mają o wiele niższe zużycie energii niż te, które były wprowadzane na rynek lata temu. To samo tyczy się również żarówek. Pamiętajmy o tym, aby wyłączać niepotrzebne sprzęty. W przypadku światła czasami lepiej sprawdzi się pozostawienie zapalonej lampy, niż ciągłe włączanie i wyłączanie. Najwięcej energii każde urządzenie czerpie właśnie przy zaczęciu pracy.
Ocieplenie domu
Badania wskazują, że ocieplanie domu znacznie wpływa na jego energooszczędność. Dom pasywny (czyli taki, który od podstaw projektowany jest z założeniem, aby jak najwięcej energii oszczędzać lub pozyskiwać ze źródeł naturalnych) potrzebuje jedynie około 20 kWh na m2 (rocznie), energooszczędny do 70, ocieplony do 150, a nieocieplony… aż 200! Dlatego jeśli planujemy remont domu, lub dopiero zamierzamy go zbudować, warto postawić na nowoczesne rozwiązania energooszczędne. Choć początkowo mogą się one wydawać dużo droższe, to w perspektywie kilkudziesięciu lat inwestycja z pewnością się zwróci.
Zmiana dostawcy energii
Bardzo niewielu z nas decyduje się na zmianę dotychczasowego dostawcy. Nie zawsze jest to błąd. Ale musimy być świadomi, że poprzez takie praktyki może dojść do sytuacji, w której po prostu stracimy sporo pieniędzy. Okazuje się, że po zmianie jesteśmy w stanie oszczędzić rocznie nawet kilkaset złotych! (w przypadku przedsiębiorstw liczby te oczywiście znacznie wzrastają!). Liberalizacja rynku doprowadziła do tego, że możemy swobodnie decydować o tym, kto będzie nam dostarczał energię.
Jak zdecydować o zmianie dostawcy energii?
Możemy oczywiście sprawdzać każdą ofertę po kolei. Może się jednak okazać, że będziemy interesować się taką firmą, która nie świadczy usług na terenie naszego województwa czy powiatu i nasze wysiłki pójdą na marne. Dlatego warto posłużyć się porównywarką cen energii. Jest to bardzo przydatne narzędzie, które szybko i sprawnie podpowie nam, czy zmiana jest możliwa i jakie profity nam przyniesie.
Gdzie znaleźć taką porównywarkę? Bardzo dobrą propozycją będzie skorzystanie ze strony optimalenergy.pl. Dzięki niej w kilku krokach przejdziemy przez cały proces i dowiemy się wszystkiego, co będzie nam potrzebne do podjęcia decyzji.