Nowoczesne technologie służą różnym celom. Z dnia na dzień mamy dostęp do nowoczesnych rozwiązań technologicznych, dzięki którym pracuje się nam lepiej i mamy dobrze zorganizowany każdy dzień. Zwłaszcza w życiu zawodowym wykorzystujemy różne technologie, które przyspieszają pracę i sprawiają, że pracownik jest bardziej wydajny.
Identyfikacja obiektów i osób
Jedną z najnowocześniejszych technologii jest technologia rfid. Jest ona współczesnym standardem identyfikacji osób i obiektów różnego typu. Służy do prawidłowej komunikacji pomiędzy osobami i obiektami z którymi pracują.
W technologii RFID wykorzystuje się trzy różne częstotliwości. Są to: UHF ( ultra wysoka częstotliwość), LF ( niska częstotliwość) i HF ( wysoka częstotliwość).
Niska częstotliwość jest najczęściej wykorzystywana przy znakowaniu zwierząt, zaś wysoka częstotliwość przy odczytywaniu danych i zapisów z dużych odległości.
Zastosowanie technologii RFID
Technologia RFID ma zastosowanie w różnych działach gospodarki. Przede wszystkim wykorzystywana jest w budownictwie, logistyce i magazynowaniu, handlu, produkcji i przemyśle oraz w urządzeniach mobilnych.
Dzięki różnorodnym tagom technologia ta znajdzie zastosowanie w wielu innych miejscach. Identyfikacja radiowa przydaje się nie tylko w życiu zawodowym ale też w życiu prywatnym.
Technologia RFID pełni też funkcję kontrolną. Można z jej pomocą ograniczać dostęp do danych lokalizacji. Często jest ona wykorzystywana w przypadku systemów parkingowych, zarządza ruchem na parkingach i kontroluje czas pracy wszystkich pracowników.
Znaczniki RFID
Znaczniki technologii RFID to tak zwane tagi. Często określa się je też chipami i transporderami. Znaczniki te są nośnikami danych, mogą występować w różnych postaciach i wielkościach. Tagi zwykle montuje się bezpośrednio na obiektach czy urządzeniach, ale mogą mieć też formę zdalną i być przekazywane do rąk własnych poszczególnym osobom.
Tagi RFID składają się z trzech elementów: chipa czyli układu scalonego, anteny i obudowy. Antena odpowiada za emisję oraz odbiór sygnału radiowego, zaś czip przechowuje informacje zakodowane w nośniku. Z kolei obudowa tagu może przybierać różną formę. Często występuje jako naklejka czy opakowanie papierowe, ale zdarza się też, że jest w formie małego plastikowego opakowania.
Tagi posiadają cztery rodzaje pamięci: pamięć EPC, pamięć użytkownika, pamięć TID oraz pamięć bezpieczeństwa. Niezależnie od wielkości nośnika, każdy z nich posiada wszystkie cztery rodzaje pamięci wewnętrznej.