Praca zdalna to cel ponad połowy Polaków. Biorąc pod uwagę europejskie standardy i możliwość wykonywania wielu rodzajów zawodowych obowiązków z najróżniejszych miejsc na świecie, nie jest to marzenie zupełnie bezpodstawne. Trendy zatrudnienia sprawiają, że taki styl wypełniania zadań jest jak najbardziej możliwy.
Z pracą zdalną trzeba jednak nauczyć się… pracować. Nie jest to dla nas tak intuicyjne, jak stacjonarne działanie w biurze. Dowiedz się, jakie narzędzia możesz wykorzystać (zupełnie za darmo), aby wejść na wyższy poziom pracy zdalnej!
Platforma Work or Not
To miejsce, do którego najlepiej zajrzeć podczas poszukiwań pracy. Jednak, nawet gdy jesteś zatrudniony w konkretnej firmie — możesz pomóc innym. Jak to działa? Na stronie Work or Not szukasz swojego miasta, np. pracy w Warszawie. Wybierasz firmę, która Cię interesuje i w zależności od Twojej sytuacji:
- piszesz rzetelną opinię o pracodawcy, informując innych, czym charakteryzuje się wasza współpraca, jak ją oceniasz, czy też najogólniej rzecz ujmując: opisujesz, jak pracuje Ci się w danym miejscu pracy;
- sprawdzasz warunki pracy w przedsiębiorstwie i decydujesz, czy dana opinia była dla Ciebie pomocna.
Jest to wspaniały sposób, aby poznać swojego potencjalnego pracodawcę, jeszcze zanim podpiszemy z nim umowę. W kontekście pracy zdalnej, gdzie często wykonujemy swojego obowiązki oddaleni od siedziby firmy o setki kilometrów, jest to szczególnie istotne. Możemy dowiedzieć się, jakie jest podejście do pracowników, a nawet… terminowości wypłacania wynagrodzenia na konto. Wiedza nie do przecenienia!
Aplikacja Forest Focus For Prodactivity
Bardzo przydatne narzędzie dla tych, którzy często podczas pracy rozpraszają się swoim… telefonem. Pewnie to znasz — wiadomości od znajomych z mediów społecznościowych, powiadomienia o najnowszych promocjach w innych aplikacjach, czy konieczność bycia na bieżąco z nowymi filmikami na TikToku lub zdjęciami na Instagramie — potrafią skutecznie rozproszyć od wykonywania obowiązków. W biurze byłby nad Tobą manager, ale w domu?
Dla skutecznej motywacji powstało Forest Focus For Prodactivity. Aplikacja wycisza powiadomienia na określony przez Ciebie czas, np. 15 minut. Jest to czas, w którym możesz w pełnym skupieniu pracować nad projektem lub w końcu odpisać na piętrzące się maile od klientów. Jeśli przez ten kwadrans nie dotkniesz ekranu telefonu – dostaniesz wirtualne drzewko jako nagrodę. Im ich więcej w Twoim lesie, tym lepiej! Uzbieranie konkretnej liczby punktów to realne posadzenie drzewa w Twoim imieniu. Podwójnie motywujące!
Platformy do zarządzania czasem
Jest ich co najmniej kilka i każdy musi wybrać odpowiednią dla siebie. Różnią się od siebie interfejsem, kolorami, układem kalendarza, jednak finalnie idea jest ta sama – mamy w jednym miejscu poukładać swoje obowiązki zawodowe. Z niektórymi platformami, możemy również liczyć na projekty prywatne, czy samodzielną naukę. Wśród czołowych dostawców odnajdziemy takie aplikacje jak Asana, Nozbe, czy Trello.
Aplikacje te pomogą Ci zaplanować swój dzień pracy od A do Z. Jakie są tego zalety? Przede wszystkim:
- układasz logicznie swój dzień pracy;
- nigdy nie zapomnisz wykonać nawet najmniejszego zadania;
- program „pamięta” o obowiązkach za Ciebie;
- skutecznie oddzielasz życie zawodowe od prywatnego.