Druk 3D to coraz silniej zyskująca popularność łatwo dostępna technologia produkcyjna. Powstała z prostej potrzeby optymalizacji czasu i kosztów pojedynczych egzemplarzy, bez konieczności uruchamiania długich serii produkcyjnych, które były ograniczeniem dla większości osób i przedsiębiorstw. Jakie były początki druku 3D i kiedy powstała pierwsza drukarka 3D, jaką znamy dziś? O tym w naszym dzisiejszym artykule.
Powstanie pierwszego druku 3D
Za początek druku 3D uznaje się rok 1984, gdy opatentowano po raz pierwszy technikę która nazwano sterolitografią. Jest to proces polegający na stopniowym obrysowaniu kolejnych przekrojów modelu za pomocą lasera w stopniowo zanurzającej się platformie w zbiorniku z fotopolimerem. Pod wpływem laseru następuje polimeryzacja i proces powtarza się wraz ze stopniowym nakładaniem kolejnych warstw. Tą technologię można uznać za przodka druku 3D, jednak urządzenie odpowiadające za jej wykonanie było zaledwie wczesną koncepcją drukarki 3D.
Pierwsze drukarki 3D – doskonalenie technologii produkcyjnych
Za pierwszą drukarkę 3D w historii uznaje się maszynę oznaczoną jako SLA-250, która nie nazywała się wtedy drukarką 3D, a aparatem stereolitograficznym. Dzięki takim urządzeniom po kilkunastu latach bo w roku 1993 naukowcy z MIT opatentowali technikę drukowania trójwymiarowego, która swoje podstawy czerpie właśnie z procesu występującego w sterolitografii.
Twórcy sterolitografii postanowili założyć pierwszą firmę, skoncentrowaną wyłącznie na drukarkach 3D. Było to Z Corporation, założone w 1994 roku w Stanach Zjednoczonych. Przedsiębiorstwo to rozwijało urządzenia, które pracowały w nowej technologii produkcyjnej, osiągając coraz lepsze rezultaty.
Podsumowanie – kiedy powstała drukarka 3D, jaką znamy dziś?
Począwszy od 1971 roku, króry uznaje się za początek drukowania przestrzennego, poprzez lata 90te, kiedy urządzenia ewoluowały w kierunku drukarek 3D jakie znamy dzisiaj zlecając swoje wydruki 3D do drukarni 3D lub wytwarzając je na domowych drukarkach 3D. Kończąc na 2005, gdy drukarki 3D, takie jak Spectrum Z510 rozpoczęły trend wytwarzania drukarek 3D jakie znamy dziś. Współczesne drukarki 3D niczym nie przypominają już swoich przodków, a technologia ta, współcześnie rozwija się w bardzo szybkim tempie.