Rozmowa kwalifikacyjna to nie lada wyzwanie, zwłaszcza, jeśli zależy nam na znalezieniu dobrej pracy. Odpowiednio skonstruowane CV to połowa sukcesu. Jak natomiast odpowiadać na trudne pytania, jakie padają na spotkaniu z ewentualnym przyszłym pracodawcą?
Każdy z nas marzy o pracy, która nie tylko zagwarantuje mu odpowiednie wynagrodzenie, ale także poczucie spełnienia i możliwość samorealizacji. Dlatego też ważne jest, by, starając się o pracę, przedstawić się jak najlepiej. Odpowiednie CV i dobrze napisany list motywacyjny to jednak jedynie połowa sukcesu. To, w jaki sposób zaprezentujemy się na rozmowie kwalifikacyjnej zadecyduje, czy dostaniemy pracę marzeń. Jak zatem zachować się na spotkaniu rekrutacyjnym i w jaki sposób odpowiadać na często trudne i podchwytliwe pytania?
Jaka jest Twoja największa słabość?
To jedno z najczęściej pojawiających się pytań na rozmowach kwalifikacyjnych. Niestety często osoby starające się o pracę, pod wpływem stresu, zapominają o tym, że w trakcie tego typu rozmowy, muszą się jak najlepiej zaprezentować, w rezultacie wymieniając swoje wady, zapominając o zaletach. Jeśli chcesz zrobić wrażenie na swoim przyszłym pracodawcy pamiętaj, by przedstawić swoje słabości w taki sposób, by stały się one zaletami.
Czy kiedykolwiek nie zgadzałeś się z przełożonym lub profesorem?
Tego typu pytanie ma na celu nie tylko ukazać jakim jesteś współpracownikiem, ale i w jaki sposób postrzegasz pracodawcę. Pamiętaj zatem, by nigdy nie oczerniać swojego byłego szefa, nawet, jeśli Wasza współpraca nie była usłana różami. Staraj się w konkretny i rzeczowy sposób przedstawić pozytywy pracy w poprzedniej firmie- lojalność wśród pracowników to to, czego bez wątpienia szuka pracodawca.
W jaki sposób opisaliby Cię twoi przyjaciele, pracodawcy lub profesorowie?
Jeśli usłyszysz tego typu pytanie, to idealny moment na zaprezentowanie swoich mocnych stron i zalet. Staraj się każde swoje słowo poprzeć konkretnym przykładem, równie pomocne okażą się w tym przypadku referencje od poprzedniego pracodawcy.
Co skłania Cię do odniesienia sukcesu?
Tak zadane pytanie ma na celu określenie Twojej motywacji do pracy, co bez wątpienia jest istotne dla Twojego przyszłego pracodawcy. Odpowiedź, jakiej udzielisz powinna zatem dać pewność Twojemu ewentualnemu szefowi, że nie tylko będziesz sumiennie wypełniał obowiązki i starał się, by utrzymać posadę, ale także, że chcesz stale się rozwijać, by być lepszym pracownikiem.
Nie ma Pani/Pan żadnego doświadczenia. Dlaczego mam Panią/Pana zatrudnić?
To kolejne pytanie, z którym spora część osób starających się o pracę nie radzi sobie. Pamiętaj jednak o podstawowej zasadzie, jaką należy kierować się na rozmowie kwalifikacyjnej- wady należy przedstawiać jako zalety. Zaprezentuj zatem brak doświadczenia jako możliwość pracy nad sobą, chęć rozwoju oraz otwartość na nowe wyzwania- pracodawca bez wątpienia doceni Twój zapał i gotowość do pracy.
Wybierając się na rozmowę kwalifikacyjną warto nie tylko przygotować wcześniej odpowiedzi na ewentualne pytania, ale przede wszystkim nauczyć się panować nad emocjami- spokój, opanowanie oraz uprzejmość to bez wątpienia najlepsza droga do sukcesu.