Wraz z biegiem czasu nasz kraj staje się coraz bardziej atrakcyjnym miejscem dla podejmowania pracy zarobkowej przez obcokrajowców. Nie ma się co dziwić, bowiem w Polsce rozwija się ogrom rozmaitych specjalizacji, dziedzin wiedzy, branży, rynek naprawdę potrzebuje ludzi z rodowitym językiem obcym, a także wykształconych również zagranicą pasjonatów i speców w wielorakich kierunkach naukowych. Pytanie tylko – co zrobić, kiedy pracodawca podczas rozmowy kwalifikacyjnej natrafi na właściwego kandydata na oferowanego stanowisko i jest to właśnie cudzoziemiec? Jak ma go zatrudnić, aby wszystko było zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi?
Zatrudnianie w przypadku chęci rozpoczynania współpracy z cudzoziemcami opiera się na kilku etapach. Po pierwsze musisz mieć wniosek o zezwolenie na prace, dowód wpłaty, rejestr handlowy bądź dokument potwierdzający wpis do ewidencji działalności gospodarczej. Niezbędne jest także przedstawienie papierów świadczących o posiadaniu prawa do lokalu, w jakim ma być wykonywana praca cudzoziemca, świstek informujący o przyznaniu numeru NIP I REGON, umowa spółki, jakieś dokumenty dotyczące kwalifikacji zawodowych i wykształcenia obcokrajowca, które będą potwierdzały równoważność z polską edukacją i umiejętnościami. Wykaz stanu zatrudnienia to kolejny nieodzowny dokument, a także zaświadczenie o niebyciu przez obcokrajowca karalnym, jakie ma być pozyskane w Krajowym Rejestrze Karnym w naszym kraju.
By zalegalizować przebywanie obcokrajowca przez nas zatrudnianego w naszym kraju, koniecznie trzeba ubiegać się o przyrzeczenie wydania zezwolenia na realizację przez niego obowiązków zawodowych w granicach Polski. Jest to zupełna podstawa, a na niej bazuje później cała procedura wydawania zezwolenia na pracę przez cudzoziemca. Niezbędne jest także złożenie wszelkiego rodzaju dokumentów dodatkowych oraz ukazanie zaświadczenia, będącego potwierdzeniem umiejętności i kompetencji oraz kwalifikacji do realizowania pracy w danym charakterze przez zagranicznego kandydata na dany wakat. By zgodnie z prawem możliwe było zawarcie umowy o pracę z cudzoziemcem, koniecznie trzeba odebrać najpierw wydane mu zezwolenie na podjęcie się tego rodzaju obowiązków zawodowych, o jakie przedsiębiorca wnioskował.
Bardzo istotne jest, żeby pamiętać o kilku ważnych kwestiach, które niestety często są lekceważone bądź których konieczności spełnienia wielu pracodawców po prostu zupełnie nie jest świadomych. A mianowicie mowa tu o konieczności udowodnienia, że ma się lokal, w jakim prowadzona jest dana działalność gospodarcza, a więc placówkę podmiotu, w jakim ma wykonywać pracę obcokrajowiec przez nas zatrudniany. Może to być dokument w postaci zarejestrowanej w urzędzie skarbowym nieruchomości czy też umowa wynajmu danego obiektu do pracy. Istotne jest też to, że wniosek o wydanie pozwolenia na pracę cudzoziemca nie może być składany w sytuacji, gdy firma, w jakiej ma on być zatrudniony znajduje się w stanie likwidacji oraz upadłości. By obcokrajowiec mógł być zatrudniony legalnie, w przedsiębiorstwie chcącego go nająć do realizacji obowiązków zawodowych pracodawcy powinien być co najmniej jeden polski pracownik.