Socjal w Niemczech – jak to wygląda

Socjal to jeden z najpopularniejszych tematów do rozmów przy rodzinnym stole, w trakcie wielu uroczystości, np. wigilii, urodzin lub nawet chrztów. Często narzekamy na to, że osoby, które są w stanie samodzielnie pracować, dostają zbyt wiele wsparcia, a tracą przez to osoby, które naprawdę potrzebują wsparcia.

Jak jednak wygląda socjal w Niemczech? Z przyjemnością odpowiemy na to pytanie wszystkim osobom, które planują przeprowadzkę lub już jakiś czas mieszkają w Niemczech i potrzebują wsparcia. Należy jednak pamiętać o tym, że trzeba spełniać konkretne warunki, gdyż w innym przypadku ciężko będzie otrzymać dodatkowe środki. Sprawdź, czy zaliczasz się do grupy osób, które mogą cieszyć się wsparciem państwa, w którym mieszkasz.

Osoby bezrobotne i pomoc państwa

Żeby dostać wsparcie na podstawie bezrobocia, w pierwszej kolejności należy mieć tę pracę. Oczywiście chodzi o to, że przez określony czas byłeś legalnie zatrudnionym specjalistą w Niemczech i zostałeś zwolniony. Podobna zasada obowiązuje w Polsce. Socjal w Niemczech jest jednak o wiele lepiej doprecyzowany, a same zasady wsparcia jasno określone przez prawo. Wystarczy nawet spojrzeć na ilość i zorganizowane różnych pozarządowych instytucji, które wspierają osoby bezrobotne w zdobywaniu kwalifikacji i doświadczenia lub osoby bezdomne w tym, by zawsze miały co zjeść, w co się ubrań i gdzie schować przed zmiennymi i kiepskimi warunkami atmosferycznymi, np. w zimie.

W Polsce tego typu wsparcie jest dużo gorzej zorganizowane, o czym można się przekonać, obserwując działanie domów dla bezdomnych i Polski Czerwony Krzyż, który ma ograniczone możliwości oferowania żywności i odzieży.

Dodatki dla rodziny

Mieszkasz z rodziną na terenie Niemiec, gdzie wychowujesz dzieci? W takim razie przysługuje Ci socjal w Niemczech, który jest dostosowany do ilości Twoich pociech. Oczywiście w Niemczech jesteśmy w stanie otrzymać dużo więcej dodatków, niż przykładowo w Polsce, gdzie możemy zazwyczaj liczyć jedynie na dodatki typu 500+.

Czy ciężko otrzymać socjal w Niemczech? Zarówno z teoretycznego, jak i praktycznego punktu widzenia, nie. Wystarczy załatwić kwestie dokumentacji, by dosłownie w kilka dni sprostać biurokracji. Dużo gorzej jest jednak z okresem oczekiwania na decyzję, ponieważ może ona trwać nawet kilka miesięcy. W wielu przypadkach zaleca się więc rozpoczęcie biegu postępowania o wiele wcześniej, niż przysługuje Ci dany dodatek. Z pewnością skrócisz w ten sposób okres oczekiwania do maksymalnego minimum.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here