Regały wjezdne w Twoim magazynie – porady przed wyborem regałów

0
860

Wybór regału to kluczowy etap wyposażania magazynów. Te podstawowe elementy meble magazynowe służą do przechowywania różnego typu obiektów, surowców, materiałów i maszyn. Ponadto, regały mogą ułatwiać ich segregację, załadunek oraz rozładunek, a także w inny sposób wspomagać Twoich pracowników w wypełnianiu swoich codziennych obowiązków. Do grupy coraz chętniej wybieranych należą regały wjezdne, nazywane też regały przejezdnymi lub regałami typu „drive-in”. Poniżej poświęcamy im nieco więcej podpowiadając – kiedy i dlaczego warto stosować ten typ regałów oraz jakich korzyści z ich wyboru możesz się spodziewać. 

Regały do przechowywania przedmiotów paletowych – czyli regały wjezdne

Poszczególne dostępne systemy regałowe, dedykowany do zastosowania w magazynach, pozwalają osiągnąć rozmaite korzyści. Niektóre z nich skracają czas potrzeby na załadunek i rozładunek, inne z kolei stanowią dodatkową ochronę dla przechowywanych przedmiotów. Znajdziesz także regały stawiające na kompaktowe rozmiary i optymalizację wykorzystania przestrzeni magazynowej. 

Do tej ostatniej grupy należą właśnie regały wjezdne, przeznaczone do stosowania w różnego typu magazynach. W czym tkwi ich wyjątkowość? Przede wszystkim w zastosowanych rozwiązaniach konstrukcyjnych. Regały takie są wyposażone w boczne szyny, na których ustawia się palety. Umożliwiają one nie tylko samo składowanie palet, ale również bezpieczne i komfortowe ich wprowadzanie w tunele. 

Szerokość tuneli i pozostałych elementów konstrukcyjnych regałów należy dobierać względem wózków widłowych, wykorzystywanych w ich obsłudze. Nie ma konieczności zaaranżowania dodatkowej wolnej przestrzeni obok regału, przez którą odbywał się załadunek lub rozładunek. Transport odbywa się wyłącznie wewnątrz poszczególnych tuneli.

Regały wjezdne zostały wyposażone w dodatkowe wzmocnienia i zabezpieczenia mające na celu usprawnić rozładunek i załadunek. Nie wymagają jakiejkolwiek manipulacji z zewnątrz w czasie korzystania z nich. 

Wykorzystanie regałów wjezdnych – funkcje, możliwości, główne zadania

Regały paletowe są idealne w pracy tych magazynów, w których obowiązuje zasada FILO – first in, last out. Jeśli przechowywane towary będą wydawane zgodnie z kolejnością ich przyjęcia, wówczas regały wjezdne wydają się optymalnym rozwiązaniem. Szczególnie często stosowane są w tych magazynach, gdzie rotacja towarów nie jest zbyt duża. Dotyczy to między innymi magazynów z produktami spożywczymi, chemicznymi lub farmaceutycznymi. 

Regały wjezdne są też idealne w przypadku magazynów niedużych rozmiarów. Pozwalają na bardziej efektywne wykorzystanie powierzchni magazynowej, która niemal w całości zostanie przeznaczona do przechowywania towarów. Wiąże się to z różnymi dalszymi korzyściami – możliwość wykorzystania dodatkowych metrów kwadratowych, które wcześniej zajmowały stare regały, a także obniżenie kosztów energii wykorzystanej w danym magazynie. 

Na koniec warto podkreślić, że najlepszym sposobem na wykorzystanie regałów wjezdnych jest ustawianie jeden na drugim, tworząc stosunkowo wysokie konstrukcje. Oczywiście, wymaga to dostosowania flotów wózków widłowych do tak zaaranżowanych regałów, a niekiedy także zakupu dodatkowego wyposażenia wspomagającego ich działanie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here