Pierwsza pomoc tonącemu

Ludzie nie topią się jak na filmach. Nie wzywają pomocy, nie krzyczą, nie machają rękami. Sposób, jaki osoby tonące są przedstawiane na filmach zaburza naszą czujność. Nierzadkie są przypadki, że topi się osoba znajdująca się w niedalekiej odległości od nas, a my nie mamy świadomości, że ta osoba właśnie walczy o życie.

Ludzie nie topią się jak na filmach. Nie wzywają pomocy, nie krzyczą, nie machają rękami. Sposób, jaki osoby tonące są przedstawiane na filmach zaburza naszą czujność. Nierzadkie są przypadki, że topi się osoba znajdująca się w niedalekiej odległości od nas, a my nie mamy świadomości, że ta osoba właśnie walczy o życie. W związku z tym pojawia się pytanie jak rozpoznać osobę tonącą? Jej usta znajdują się na poziomie wody – za krótko, żeby krzyknąć, osoba tonąc zdąży tylko wziąć wdech, zaś głowa jest odchylona do tyłu. Osoba ta próbuje położyć się na tafli wody lub płynąć na plecach, jednak opadające nogi utrzymują ją w pozycji pionowej. Zaciśnięte mocno usta oraz wyraz twarzy topiącego wskazują na przerażenie, a szklane oczy i puste spojrzenie pomagają rozpoznać, że danej osobie grozi niebezpieczeństwo.

Pomoc osobie tonącej

W pierwszej kolejności zaalarmuj ratowników WOPR (601 100 100) lub służby bezpieczeństwa (tel. 112) oraz ludzi obecnych w okolicy (na plaży, w wodzie). Rzuć topiącemu jakiś pływający przedmiot, którego może się chwycić, np. koło ratunkowe. Nie ruszaj samodzielnie na ratunek. W przypadku akcji ratowniczej osoby, która się topi powinno dojść do pełnej mobilizacji wszystkich świadków zdarzenia. Przykładowo możecie utworzyć łańcuch bezpieczeństwa, tak, aby pierwszy ratownik był bezpieczny. Pamiętaj – najlepszy ratownik to żywy ratownik.

Resuscytacja krążeniowo-oddechowa

Po wyciągnięciu osoby podtopionej z wody należy w pierwszej kolejności ułożyć poszkodowanego na plecach i sprawdzić czy oddycha – słysząc i czując na swoim policzku oddech, obserwując ruchy klatki piersiowej. W przypadku braku oddechu należy przystąpić do czynności ratowniczych, tj. resuscytacji krążeniowo-oddechowej. Natomiast nim do niej przystąpimy trzeba poszkodowany dostarczyć tlen (nie ma go w płucach) – wykonać sztuczne oddychanie wpompowując 5 wdechów. Dopiero wtedy można rozpocząć czynności z zakresu RKO, czyli 30 uciśnięć i 2 wdechy naprzemiennie.

Szkolenia z pierwszej pomocy

W obecnych czasach bardzo ważne jest aby jak najwięcej osób było świadome jakie są niebezpieczeństwa związane z przebywaniem w wodzie. Równie ważne jest aby jak najwięcej osób przeszło szkolenie z pierwszej pomocy aby móc w odpowiedniej chwili zareagować właściwie i pomóc osobie, która się topiła. Szkolenia z pierwszej pomocy warto przeprowadzać w firmach, zakładach pracy, szkołach aby jak najwięcej osób wiedziało jak pomóc osobie czy to tonącej czy uległej nagłemu wypadkowi.

Zainteresowanym kursem z pierwszej pomocy oraz innymi szkoleniami zapraszamy na stronę Ośrodka Szkoleń BHP w Warszawie: Szkolenia BHP .

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here